Zeki Müren'in Mükemmel Bir Türkçe'ye Vakıf Olduğunu Gösteren 8 Konuşması!

Müzik Yerli Müzik -

Bugün Zeki Müren’in 85 doğum günü. Klasik Türk Müziğin en önemli isimlerinden biri olarak kabul ettiğimiz gibi kullandığı Türkçeyle de; Zeki Müren Türkçesi diye literatürümüzde yer edinen, kullandığı sözcüklerden ziyade diksiyonuyla ağzından adeta bal damlayan tabirin vücut bulmuş haliydi. 

1. Kelime içinde iki ‘T’nin yan yana geldiği zamanlarda ikinci ‘T’yi ‘D’ olarak söylerdi Unutdun beni zalim, ne bulduysa keybetdi gönül aşktan yana…

Zeki Müren'in Mükemmel Bir Türkçe'ye Vakıf Olduğunu Gösteren 8 Konuşması!

2. Vurgulama, tonlamalarıyla "benim" diyen diksiyon hocalarına düğme ilikletirdi!

"1984 ülkemiz için, milletimiz için, tüm dünya insanları için en güzel olayları getirsin İnşallah. Yeni yılda hepinize sıhhat, mutluluk ve başarılar diliyorum efendim. Her şey gönlünüzce olsun, her şey dilediğinizce olsun, her şey her zamankinden daha yüze olsun efendim. Çok değer sanat arkadaşlarım adına ve kendi adıma hepinize en derin sevgilerimi, en derin saygılarımı sunuyorum. Lütfen kabul buyurunuz efendim. Gülünüz, siz de gülünüz, sizler de gülünüz lütfen gülünüz, gülelim… Yeni yıla girdik, Neşeyle girelim, kıvançla girelim, huzurla girelim, gülelim…"

3. Şiirlerde mahlas vurgulamaya yönelik aşık geleneğini kullanırdı.

4. Türkçe'nin yazıldığı gibi okunmayan bir dil olduğunu kanıtlamıştı!

"Bütün sevenlerime, bütün beni unutmayanlara hala çantalar dolusu mektuplarla postacıların günde iki kere ziyaret ettiği bu naçiz evimde bana çeşitli ilaçlar, otlardan yapılmış ilaçlar tarif eden gerçek Anadolu ruhunu taşıyan insanların huzurunda bulunmakla bahtiyarlığın en büyüğünü tadıyorum. Şeref duyuyorum, onür duyuyorum, gurur duyuyorum, huzur duyuyorum. Ben sizinim, sizler de benimsiniz." 

5. Kaç tane sanatçı var ki bu kadar güzel Türkçe konuşabilen?

6. Kısa sözcük taraftarı olmayan Türkçe’deki en uzun tekerlemenin içindeki sözcükleri izah edebilecek kadar Türkçe’ye vakıftı.

7. Hem sesiyle hem de Türkçe kullanımı konusunda gönüllerde paşaydı..

8. Tespitlerini en iyi aktaran bir üstattı!

Zeki Müren'in Mükemmel Bir Türkçe'ye Vakıf Olduğunu Gösteren 8 Konuşması!

"Sanatçı; kendini topluma adayan kişidir. Bir toplumun kalitesi yetiştirdiği sanatçılarla ölçülür."

17
8
4
1
1
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?