Yapay Zeka ve Robotlar Nedeniyle Doktorlara İhtiyaç Kalmayabilir!

Yaşam Acayip -

Tıp biliminin her gün daha da ilerlediği modern çağda, doktorlara artık daha fazla ihtiyaç duyulmayabilir. Bir araştırma şirketinin yaptığı ankete göre dünyanın yarısı artık doktor yerine yapay zeka ve robotları tercih ediyor.

Yapay Zeka ve Robotlar Nedeniyle Doktorlara İhtiyaç Kalmayabilir!

Onlarca ülkede faaliyet gösteren PwC’nin hazırladığı rapora göre dünya çapında tüketicilerin çoğunluğu tıp alanında yapay zeka ve robotları benimsemeye hazır durumda. Dünya çapında görüşülen insanların % 55’i yapay zekayı isterken bu kararlarının alınmasına sebep olarak ise insanın verdiği güvensizlik ve hata payı dikkat çekiyor. Araştırmada yapay zekanın bu derece revaçta olmasının sebebi ise erişilebilirlik ve hatasızlık olarak belirtilmiş.


Araştırmanın devamında hastalara küçük ve basit cerrahi operasyonlarda tercihler sorulmuş. Böylesine ufak, basit operasyonlarda dahi insana güven yok.  Genel düzeyde % 55’de kalan yapay zeka tercih oranı, küçük operasyonlar adına % 80 civarlarına dek kabul görüyor.Yapay Zeka ve Robotlar Nedeniyle Doktorlara İhtiyaç Kalmayabilir!

PwC’nin açıkladığı genel grafik ise böyle. Nijerya, Türkiye ve Güney Afrika’daki katılımcılar cerrahi operasyonları robotların yapması konusunda en istekli olanlar iken, İngiltere’deki katılımcılar ise bu konuda en az istekli olan kesim.


Beklendiği gibi, diz ya da kalça ekleminin değiştirilmesi, tümör alınması, kalp ameliyatı gibi büyük operasyonlarda durum ciddi ölçüde değişiyor. Yine de, bir robot tarafından yapılan büyük cerrahi operasyona girmeye istekli katılımcıların oranı Nijerya’da %69, Hollanda’da %40, İngiltere’de ise %27 olarak ortaya çıkmış.


Bahsi geçen araştırma, dünyanın önde gelen nicel ve nitel araştırma tedarikçilerinden YouGov tarafından 2016 yılının Kasım ayında gerçekleştirilmiş ve Belçika, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Türkiye ve İngiltere,  Nijerya, Katar, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve BAE’den 11.086 kişi katılmış.

1
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?