Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Psikoloji -

Amerikalı 3 profesör yazdıkları yeni kitaplarıyla adlarından bolca söz ettireceklere benziyorlar. "Popüler Psikoloji'nin 50 Büyük Miti" adlı kitap yaygın bir şekilde kabul edilmiş olan psikolojik yaklaşımların yanlış olduğunu söylüyor. İşte 6 tane yanlış bilinen psikolojik gerçek

1- Beynimizin sadece %9'unu kullanıyoruz

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Beyinde "kör bölge" olarak anılan ve "ortalama bir insan beyninin sadece %9'unu kullanıyor"cümlesine gerekçe olan kısım sanıldığı kadar büyük değil.

Araştırmalar gösteriyor ki, sessiz kısım son derece küçük. Ayrıca bilim adamları daha önce de konuşma ve duyma duyuları için çok önemli olan bir beyin bölgesine de "sessiz bölge" demişlerdi. Bunun bugün böyle olmadığı biliniyor.

2- İnsan hafızası video kamera gibi çalışır

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

İnsan hafızası önemli olayları fotoğraf gibi kaydediyor. Fakat aradan yıllar geçen olaylar tekrar hatırlandığında zarar görmüş oluyor. Yani video kamera gibi her şey aynı kalmıyor.

Psikologlar hemen hemen insan beyninin "yeniden üreten" değil fakat "yeniden inşa" edici olduğu konusunda hem fikirler.

3-Zıt kutuplar birbirini çeker

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Kişiler arasındaki ilişkiler "uçlar" birbirini çekmiyor. Onlarca araştırma ortaya koyuyor ki, insanlar kendileriyle benzer karakterdeki insanlarla birlikte takılmayı tercih ediyor, kendilerinden farklı eğilimleri olan insanlardan uzak duruyor.

Doğru yaklaşım "benzer uçlar, benzer uçları" çeker olmalı.

4-Yalan makinesi doğru sonuçlar verir

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Filmlerde görmeye alıştığımız, insanın yalan söyleyip söylemediğini kalp atışlarından, vücut ısısından, terlemesinden ve bu gibi fizyolojik değişiklikleri izleyerek anlayan yalan makinesi de şehir efsanesi çıktı.

Yapılan araştırmalar, bu tarz fizyolojik değişikliklerin kişiden kişiye değiştiğini gösteriyor. Yani doğruyu söyleyen biri de yalan makinesine oturduğunda heyecanlı olduğu için terleyebilir ve kalp atışları hızlanabilir.

5-Şizofrenler çift kişiliklidir

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Şizofrenlerin çift kişilikli ya da bölünmüş kişilik sahibi olduğu da tam bir efsane. İnsanlar, şizofrenlik ile bölünmüş kişilik rahatsızlığını birbirlerine karıştırıyorlar.

Bölünmüş kişilik sahibi insanlar, birden fazla kişiliği içinde taşır. Şizofrenler ise tek kişilik sahibi olmalarına rağmen, ruh durumları değişkendir; işte bu sebeple de iki hastalık çoğunlukla birbiriyle karıştırılır.

6- Mozart dinlemek zihni açar

Yanlış bilinen 6 Psikolojik Gerçek

Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın (1756-1791) eserlerini dinlemek zekayı arttırmıyor.

Mozart ya da Bach veya Pearl Jam’in eserlerini dinleyenlerin test sonuçları, hiçbir şey dinlemeyenlere göre daha iyi; ancak bir uyarıcının olması zaten kişiyi daha başarılı kılıyor.

1
1
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?