Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Yaşam -
Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Şubat’ın son iki haftasına girerken kış, bu coğrafyaya tekrar uğradı. Ama çoğumuz istiyoruz ki üstümüzde bir yeşilin başı, etrafımızda günün aydınlığı, genzimizde taze hava olsun. Donmadan, uçmadan, ıslanmadan dışarıda olmak isteyenlere, “ev gibi olsun ama ev olmasın, dört duvar arasında olmak istesem eve giderdim” diyenlere, şöyle ılık ve renkli bir bahçe keyfi arayanlara, gezintilerinde durak olacak güzel kış bahçelerini listeledik. Ayağınızın altında yaş toprak, etrafınızda kuşlar böcekler, burnunuzda güneş yanığı için söz veremiyoruz; ama bu kış bahçeleri sizin açık hava ve güzel bir peyzaj içinde soluklanma ihtiyacınızı, bu soğuk havalarda giderebilecek iyi alternatiflerdir diye umuyoruz.

1. SALT Beyoğlu kış bahçesi

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan SALT Beyoğlu, alt katındaki galerileri ve Robinson Crusoe 389 kitabevi, bir de küçük avlusu ile oldukça ferah bir galeri. Fakat dördüncü katında bir de sessiz sakin, herkese açık bir kış bahçesi bulunuyor. Sizden uzun yeşil kollu bitkilerin, özenle tertiplenmiş aydınlık mekanı çevrelediği SALT kış bahçesi, ister az önce gezdiğiniz sergi üzerine birkaç düşüncenizi not düşmeniz, ister dostlarınızla civardaki binaların mimarisini izleyip yorumlamanız için sizi bekliyor. Sıcak soğuk fark etmeden kullanabileceğiniz bu alanda yeri geldi mi söyleşiler ve atölyeler de yapılıyor.


2. Kahve6, Cihangir

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Cihangir meydanına çok yakın bir sokakta, dikkat çekmeyen girişinin ardında, Kahve6’nın minik ama samimi, huzurlu, kargaşadan uzak arka bahçesi yatıyor. Botanik bahçeden eksik kalmayan çeşit çeşit saksıların, sarkan yeşil yaprakların, ahşap masaların ve şehre ara verdiren bir temiz sakinliğin sarmaladığı kış bahçesi, Kahve6’nin lezzetli kahvaltı seçenekleri ve kahveleriyle daha da keyifli hale geliyor. Granoladan bazlamaya birçok seçenek arasından kendinize kırk yılın başı güzel bir kahvaltı ısmarlayabilir, bahçenin sessizliğinin tadını çıkarabilirsiniz.


3. Park Sanat, Şişli

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Harbiye’de, Osmanbey metrosundan sonra 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde Sanatçılar Parkı girişinde yer alan Park Sanat Bistro, rengarenk bir kahvaltı ya da bir akşam içkisi için size sakin, sıcak, çalılıklarla çevrili konforlu bir ortam sunuyor. Şehrin kalabalığından soyutlanmış bu güzel yerde, akşamları yumuşacık turuncu aydnlık altında muhabbet etmenin, tek başınıza arkanıza yaslanıp etrafa bakmanın, parkta dolandıktan sonra oturup bir çay içmenin keyfi apayrı.


4. Limonlu Bahçe, Beyoğlu

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Limonlu Bahçe, yazın serin limonataları ve yukarıdaki asma yaprakların arasından oynaşan güneş ışığı, kışınsa aynı bahçesinin sıcaklığı ve güzel içecekleriyle size Beyoğlu yorgunluğu ve gürültüsü için bir kaçış sunuyor. Galatasaray’dan aşağı bir süre yürüyerek soyutlanmaya başlayacak, bu kış bahçesine incecik bir koridordan geçerek çıkınca kendinizi ışınlanmış farz edeceksiniz. Şimdiden keyifli soluklanmalar.


5. Cezayir Bahçe

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Film gösterimleri, söyleşiler, seminerler, bilumum kültürel etkinlik ile kendini ve bizleri her daim geliştirebilen Cezayir’in bir de Bahçe katı var. Galatasaray’da yer alan Cezayir’e her an uğrayabilirsiniz. Belki Masumiyet Müzesi’yle Tophane’deki sergilere yolunuzu düşüreceğiniz kıpır kıpır bir gün, belki de yalnızca sevdiklerinizle paylaşacağınız güzel bir içki ve akşam. Bu sakin yeşil sığınakta aradığınız kış bahçesi keyfini yaşayabilirsiniz.


6. Zencefil, Beyoğlu

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Vejetaryenleri, veganları sevindirecek, bu beslenme ve yaşam biçimlerine adanmış en eski mekanlardan biri olan Zencefil ile devam ediyoruz. Kış bahçesi diyebileceğimiz tarafı, Zencefil’in sıcak bir hardal rengiyle kaplı iç mekanından geçtikten sonra karşınıza çıkan tuğla duvarlı, her daim apaydınlık, tahta sandalyeli ve yapraklarla bezeli avlusu. Bedeninize ve zihninize iyi gelecek vejeteryan/vegan besinleri, İstiklal Caddesi’ne bu kadar yakın değilmişçesine huzurlu atmosferiyle Zencefil; kara kışta bile olsa bahçe ruhundan vaz geçemeyenler için biçilmiş kaftan.


7. Grandpa, Bebek

Yağmur Çamur Demeden Gezmek İsteyenlere 7 Kış Bahçesi

Bebek meydanın her daim trafikli, bir şekilde çözülüp akan, ama bir derece yorucu göbeğinden çıkıp Grandpa’nın beyaz kapısından girer, en ucuna yürürseniz gördüğünüz bu küçük ve sevimli bahçeye varacaksınız. Envai çeşit saksılar ve mavili sarılı duvar mozaikleri ile çevrelenmiş bahçe. Biraz İspanya ve Endülüs hissi veriyor. İstanbul’un cacık ettiği Akdenizli genlerimizle konuşuyor. Kalabalık olsa da gürültülü olmayan, bir şekilde huzurunuzu koruyan bahçe size iyi geliyor. Grandpa’nın muhteşem tatlılarını, detoks çaylarını ve smoothie’lerini de şiddetle öneriyoruz.

3
2
2
1
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?