Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Sosyal Alem Acayip Galeriler -

Sosyal medya bağımlılığı! Bugün pek çok kişinin sosyal medya bağımlısı olduğunu biliyoruz, değil mi? Bu hastalığa kapılanların sayısısın her geçen gün biraz daha arttığının farkında olmalıyız. Zaten nasıl olmayabiliriz ki? Öyle bir ihtimal var mı? Kafamızı nereye çevirsek, o sanal dünyanın içinde kaybolup gitmiş insanlar görmüyor muyuz? Yolda, işte, okulda, otobüste, markette, bankada, fırında, kısacası her yerde o bağımlılık yaratan sayfaları sürekli yenileyen kişilerle karşılaşmıyor muyuz? Çoğu kişinin (hatta belki biz de onlardan biriyiz) sabah gözünü açar açmaz, ilk iş olarak sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini bilmiyor muyuz? Evet, hepimiz sosyal medya bağımlılığının ne kadar yaygın ve ne kadar tehlikeli bir hal aldığının farkındayız. Ya da farkına varmalıyız. Çünkü bu müptelalık bir sürü şey kaybetmemize neden oluyor. Bizi bir dizi farklı yönden açık ve net biçimde negatif olarak etkiliyor.

Azaltarak Bırakmayı Deneyin!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Evet evet, tıpkı sigara gibi siz de bağımlılığınızdan azaltarak kurtulmayı deneyin. Sosyal medya hesaplarınızda her gün biraz daha az vakit geçirerek, bu müptezellik durumundan kurtulun. Mesela; sosyal medya hesaplarınıza gün içinde 556565 kez değil de sadece 5 kez falan bakın. Ayrıca üye olduğunuz birkaç sosyal medya sitesine veda etmeyi de deneyebilirsiniz. Sonuçta; böylece o bağımlılık yaratan ortamda her gün biraz daha az zaman geçirecek, krizlere falan girmeden içinizdeki zehirden kurtulabileceksiniz.

Sosyal Medyaya Ne Kadar Vakit Ayıracağınızı Belirleyin!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Gayet iyi bildiğiniz o bağımlılık halinden kurtulmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de bu! Yani sosyal medya platformlarında dolaşmak için ne kadar süre ayıracağınız hususunda kurallar belirlemelisiniz. Hatta kalemi kağıdı elinize almalı, şu saatte şu şu saatte bu şeklinde ayrıntılı bir kurallar listesi hazırlamalısınız. Çünkü sorun sosyal medya sitelerinde vakit geçirmenizde değil, sorun tam olarak sanal dünyada kendinizi kaybetmiş gibi hareket etmenizde! İşte bu nedenle; gün içinde kaç dakikanızı sosyal medya mecralarının içinde kaybolarak harcayacağınızı belirleyin ve belirlediğiniz o “makul” süreye (günde 5 saat falan olmaz umarım) bağlı kalacağınıza dair kendinize söz verin.

Onun Yerini Alabilecek Bir Uğraş Bulun!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Evet, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol da onun yerini alabilecek bir uğraş bulmanız! Hani canınız her sıkıldığında telefonunuza ya da bilgisayarınıza sarılıyor, can sıkıntınızı insanların paylaşımlarını inceleyerek geçirmeye çalışıyorsunuz ya, işte artık bunu yapmayın diyorum. Yapacak bir şey bulamıyor musunuz? Akşam eve gittiğinizde canınız çok mu sıkılıyor? İş yerinde mola verdiğinizde ister istemez hesaplarınızı mı kontrol ediyorsunuz? O zaman bu zamanları dolduracak bir şeyler yapmalısınız.

Sosyal Medya Kullanımınızı Azalttığınızda Ne Kadar Kazançlı Çıkacağınızı Düşünün!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Sosyal medya bağımlılığından kurtularak kendinize ne kadar büyük bir iyilik yapmış olacağınızı kendi gözlerinizle gördüğünüzde daha kolay bir şekilde başarıya ulaşacaksanız. İşte bu nedenle; kalemi kağıdı yine elinize almalı ve şimdi vereceğim örnekteki gibi siz de kendinize bir “artık bir sosyal medya bağımlısı olmadığımda kazanacaklarım” listesi hazırlamalısınız. “Kendime daha çok vakit ayıracağım, hayatımı başka hayatlarla daha az kıyaslayacağım, insanların kıyafetlerini inceleyip inceleyip kendimi alışveriş merkezlerine atmayacağım, iş yerinde daha üretken olacağım, sevdiklerimle daha çok gerçek vakit geçireceğim gibi”

Kendinizi Sevin!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Çünkü sosyal medya bağımlılığı olan insanlardaki en büyük eksiklik bu! Çoğu kişi halinden hoşnut olmadığı için kendini sosyal medya dünyasının sahte güzelliğine bırakıyor. Yaptığı paylaşımlar, hesabına koyduğu o oynanmış fotoğraflarla başkaları tarafından beğenilmeyi bekliyor. Çünkü açık ve net olarak beğenilip, takdir edilmeye ihtiyaç duyuyor. Eğer siz de eksikliğinizle sizi sahte sevgilerin, yalandan beğenilmelerin içine sürükleyen şeyin bu olduğunu düşünüyorsanız, o zaman öncelikli olarak kendinizi sevmeye çalışmalısınız. Sanal dünyada kaç beğeni aldığınızın, kaç takipçiye sahip olduğunuzun hiçbir önemi olmadığını bilmeli, asıl meselenin gerçek hayatta sevme ve sevilme konusundaki tatminkarlığınız olduğunu bilmelisiniz.

Yeni Arkadaşlar Edinin!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Kim bilir! Belki de kendinizi yalnız hissettiğiniz için sosyal medyaya bağımlı olmuşsunuzdur. Belki de etrafınızda bir şeyler paylaşabileceğiniz doğru düzgün insan olmadığı için, sanal arkadaşlıklara yönelmiş, sahte muhabbetler içerisine dalmışsınızdır. Evet, kim bilir belki de sorun tam da bu noktadan kaynaklanmaktadır. Tamam, çoğu insan yalnız kaldığı için o sana dünyaya takılı kaldığını itiraf edemeyecektir.

Son Çare Bütün Hesaplarınızı Kapatın!

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Yolu

Yukarıdaki bütün önerileri uyguladınız ama hala sosyal medya bağımlılığınızdan kurtulamıyor musunuz? O zaman son çareyi deneyin. Yani öyle azaltarak falan bırakmaya çalışmayın. Bırakacaksanız “çat” diye bırakın. Dolandırmadan söylemem gerekirse; bütün sosyal medya hesaplarınızı kapatın. Facebookmuş, Instagrammış, Twittermış artık nerede kaç tane üyeliğiniz varsa, hepsini kapatmanızı öneriyorum. Çünkü diğer türlü yapamıyorsunuz.

13
4
4
3
2
1
1

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?