Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Sinema Yabancı Sinema -

Filmler uçakları sık sık konu ediniyor. Ancak bazı klişeler pes dedirtecek cinsten.Yıllarca uçuş sırasında bize korku dolu anlar yaşatan ve paranoyak yapan hatta bazılarını uçaktan uzak tutup ömrünü otobüste geçirten ama gerçekte asılsız olduğu anlaşılan film klişeleri.

1- Uçaklarda Gizli Birçok Bölüm Bulunur!

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Özellikle 2005 yapımı Flightplan adlı filmde geniş bir biçimde işlenen bir klişedir bu. Oysa durum çok farklıdır. Uçaklardaki alanlar son derece kısıtlıdır ve her bir noktası etkin bir biçimde kullanılmak üzere düzenlenmiştir. Uçağın sağında solunda gizlenmiş, boş alanlar bulunmamaktadır.

2- Seyir Esnasında Motorlardan Biri Arızalanırsa Her Şey Biter.

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Bırakın motorlardan bir tanesinin arızalanmasını, seyir esnasında uçaktaki motorların tamamı devre dışı kalsa bile uçak yoluna devam eder ve süzülerek alçalmaya başlar. Hatta çift motorlu bir uçağın kalkış sırasında motorlarından bir tanesi arızalansa dahi, uçak kalkış aşamasını sorunsuz bir biçimde tamamlar.

3- Türbülans? Kabin Işıkları Dramatik Bir Biçimde Yanıp Sönmeye Başlar ve Oksijen Maskeleri Düşer

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Ne uçakların kanatları türbülanstan kolay kolay etkilenir, ne de aviyonik sistemleri ve kabin ışıkları. Oksijen maskeleri de ancak pilotun belli bir düğmeye basması, kabin basıncının aniden düşmesi veya aşırı sert bir iniş sonucunda kabin basıncının etkilenmesi sonucunda açılır.

4- Uçak Kabininde Bir Delik Açılırsa, Tüm Yolcular Buradan Dışarıya Doğru Fırlar

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Bir çok filmde görülen klişelerden bir tanesidir. Evet, uçak kabininin duvarında bir delik açılırsa, kabin içi ile dışı arasındaki basınç farkı sebebiyle hızlı bir hava kaçışı olur ve iç – dış basınç eşitlenene kadar bu durum devam eder. Ancak bu süreç sadece bir kaç saniyeden ibarettir. Oksijen maskeleri iner ve uçağın içi soğur. Ama yolcular küçük bir delikten dışarı fırlamaz .

5- Uçak Kapısı Uçuş Sırasında İçeriden Açılabilir

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Modern uçak kabinleri basınçlandırılmıştır. Kapılar ise dışarı doğru açılır ve bu işlemi gerçekleştirebilmek için kapıların öncelikle kabin içerisine doğru bir miktar çekilmesi gerekmektedir. İçerideki basınç dışarısına nazaran çok daha düşük olduğu için uçuş sırasında bunu gerçekleştirebilmek neredeyse imkânsızdır. Metrekareye 5.490 kg güç uygulayabiliyorsanız, uçuş sırasında uçağın kapısını açabilirsiniz.

6- Uçak Yakıtı Kolayca Patlar

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Yine bir çok filmde uçakların yakıt depolarının kolayca patladığı görülür. Oysa yolcu uçaklarında kullanılan ve Jet A1 adı verilen yakıtın kendi kendine alev alma derecesi, 210°C gibi oldukça yüksek bir seviyededir. Bununla birlikte Jet A1’in buharı ise 38°C’de parlar ve bu açıdan bakıldığında tehlikelidir.

7- Yıldırım Bir Uçağı Paramparça Eder

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Dünya genelinde her gün 50 civarında uçağa yıldırım düşmekte. Uçaklar birer metalik Faraday Kafesi şeklinde tasarlandığından, yıldırımların uçağın yakıt deposunda veya elektrik sistemleri üzerinde menfi bir etki yapması mümkün değildir. Yıldırım uçağa çarptığında, elektrik yükünün çok büyük bir bölümü uçağın yüzeyinden akar gider.

8- Otomatik Pilotun Devre Dışı Kalması, Uçağın Düşmesine Yol Açar

Reyting Uğruna Uçağı Kurban Eden 8 Film Klişesi

Öncelikle uçaklardaki tüm sistemler gibi otomatik pilot sisteminin de iki ve bazı uçaklarda üç ayrı yedeğinin olduğunu belirtelim. Bu sistemlerin tamamı arızalansa dahi, pilotlar uçağı manuel olarak yani kendi kendilerine güvenli bir biçimde uçurabilecek donanıma sahiptirler.


Havayolu101.com
1
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?