Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz Çok Farklı 9 İcat

Acayip Galeriler Eğlence -

Günlük hayatta farkında olmadan maruz kaldığımız icatların ne işe yaradığını hiç araştırdınız mı? Çoğu gereksiz gibi gözükse de çok farklı özellikler ve faydalar sağlayarak hayatımızı kolaylaştırıyor. 

1. Frit Bandı ve Noktaları

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

Frit, ön cam kenarları boyunca uzanan siyah bir banttır . Esas olarak fırında pişirilmiş seramik bir boyadır ve çeşitli işlevleri vardır. Öncelikle, camı yerinde tutar ve ultraviyole ışınlarından korur.


İkincisi, camın kenarları boyunca biriken kiri gizler. Noktalar konusunda siyah frit bandından şeffaf cama görsel olarak hoş bir geçiş sağlarlar. Ayrıca, ön cam üretiminde daha eşit sıcaklık dağılımı oluştururlar. 

2. Güneş Gözlükleri

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

Güneş gözlüğünün cam kısmında iki adet film bulunmaktadır. Birinci kısım hepimizin bildiği üzre güneşin zararlı ışınlarını süzerken ikinci kısım kış mevsiminde göz kamaştıran karlardan korumak için tasarlanmıştır. Yani güneş gözlüğünün bir mevsimi yok karlı havada güneş gözlüğü takanlara gülmeden önce bu faydasını da bilmekte yarar var. 

3. Defterlerin Kenarlarında Bulunan Çizgiler

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

Geçmişteki kitaplar genellikle kağıdı kemirmeyi seven farelere kurban gittiler Kemiricilerin kâğıtla birlikte bilgileri yemelerine izin vermemek için, insanlar zarar görme ihtimalinin en fazla olduğu kenarlarda boş alan bırakmaya başladılar. Günümüzde bile bu alışkanlıktan vazgeçilmemiştir. 

4. Golf Topları Üzerinde Bulunan Oyuklar

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

İlk golf topları tamamen düzgün bir şekile sahipti. Ancak zamanla, golf oyuncuları deneme yanılma ile en iyi özelliklere sahip topların eski, kabarık ve kırık toplar olduğunu fark ettiler ve eski topları daha çok kullanmaya başlayınca yeni toplar böyle tasarlandı. 

5. Asma Kilitlerin Altına Yerleştirilen Delikler

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

Zamanla paslanıp, yıpranacağı düşünülen asma kilitlerin alt kısmına yerleştirilen delikler sayesinde istediğiniz zaman rahatlıkla açabilirsiniz.

Nasıl mı?

İçine motor yağı dökerek!


Bu basit prosedürden sonra, anahtar herhangi bir zorluk çekmeden tekrar kilidini açacaktır.

6. Kulaklık Jaklarına Yerleştirilen Şeritler

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

Sadece süsleme amaçlı konulduğunu düşünsekte gerçek pek de öyle değil. Her iki şeritten de iki kulaklığa giden teller var ve eğer orada olmasalar sadece kulaklıkların teki çalışır ve sterio ses almamız imkansız hale gelirdi. 

7. Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklı?

Ne İşe Yaradığını Bilmediğiniz  Çok Farklı 9 İcat

16. Yüzyıllarda Dünya genelinde paralar altın olarak kullanıldığı için bazı fırsatçılar paraların kenarlarını kazıyıp altın tozu elde ediyordu. Bunun önüne geçmek için kenarlarına tırtıklar yapıldı ve bu alışkanlık olarak günümüze kadar geldi. 

20
4
4
4
3
2
1

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?