Macaristan’a Kaçan Halk Oyunları Grubunun Bütün Foyası Ortaya Çıktı

Haberler Gündem -

Yarışma için Macaristan'a giden ancak daha sonra iltica ettikleri anlaşılan folklor ekibi, birçok sahte belge düzenleyerek ülke dışına çıkmıştı.

Macaristan’a Kaçan Halk Oyunları Grubunun Bütün Foyası Ortaya Çıktı

Halk oyunları yarışmasına katılmak için Macaristan'a gidip dönmeyen folklor ekibiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Baştan sona kurguya dayanan kaçış planında; folklor ekibi, festival, belgeler sahte çıktı. Yakalanan çete, 6 bin Euro aldığı

Olayın basına yansımasının ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre savcılığın talimatı üzerine, Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ayrıntılı bir inceleme başlattı. Polis, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonunda (THOF) gelen belgeleri tek tek inceledi. İncelemede, Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneğinde bazı şahıslara sahte belgelerle lisans çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı.

Macaristan'dan geldiği iddia edilen ve sahte olduğu anlaşılan davetiye de dosyaya girdi.

Sahte davetin, şüpheli Y.K. tarafından derneğe verildiği, halen THOF'ta hakem olarak görev yapan ve Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği'nin eski kurucularından olan Haydar B.'nin yurtdışına kaçacaklar için sahte belge düzenlediği ve derneğin yönetiminde bulunan mevcut yöneticilerin imzalarını taklit ettiği tespit edildi.

Y.K. ve M.K.'nın yurtdışına kaçırılmak üzere eleman temin ettiği, Y.Ş.'nin de olaya konu sahte davet işini organize ettiği öğrenildi.

Bu tespitler üzerine polis operasyon için düğmeye bastı. Şüpheliler Y.K., M.K., K.T. ve L.İ., gözaltına alındı. Organizatör Haydar B., 2 Ocak'ta savcılığa teslim oldu.

Şüphelilerin ifadelerinden ve istihbarat birimlerinden elde edilen bilgilere göre, Haydar B. ve ekibi; Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Muş ve İzmir'de nüfusa kayıtlı olan gençlerden "yurt dışına çıkarma" vaadiyle 5-6 bin Euro topladı. 13 kişi parayı ödedi ve yurt dışına kaçırıldı. Savcılık, para vermedikleri için yurt dışına gidemeyen 3 kişinin de bilgilerine başvurdu.

5
1
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?