İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Yaşam Eğlence -

Sizin için dünyanın en güzel şehri İstanbul'un gezilmesi ve görülmesi gereken 6 yeri bir araya getirdik

Şimdiden ayağınıza taş değmesin :)) 


Rumeli Hisarı

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Osmanlı döneminde, İstanbul Fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı Rumeli Hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. Bir sabah kahvaltısı için buranın harikulade manzarasına kurulun deriz.

Çırağan Sarayı:

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri


Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı bir dönem konumu itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmaktaydı. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, bir çok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.

Adalar

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Büyükada, Heybeli, Kınalı, Burgazada ve Sedef Adası… İstanbul’un tam ortasında ama bir o kadar da uzağında bulunur Adalar. Ne bir araba, ne trafik sıkıntısı, ne de kirlenmiş bir hava… Tertemiz doğasında özgür saatler vadeder adalar.

Emirgan

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Boğaziçi’nin incisi Emirgan sahilde çay bahçeleri arka bölümlerinde şehir parklarıyla ünlü yemyeşil bir semt. Bu eski boğaz semtine Emirgan denmesi çok eskiye dayanıyor. IV.Murat İran seferi sırasında “Erivan” kuşatırken İran asıllı Emir Güne’nin yardımıyla bu kuşatmayı savaşsız kazanmıştır. IV.Murat bu iyiliği üzerine şimdinin Emirgan’ını ona hediye ederek Emir Güne’yi onure eder. Eski ismi “Ferudun Bey Bahçeleri” olan bu özel semtin şimdiki ismi günümüze değişerek gelmiştir.


Galata

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Taksim, Beyoğlu ilçesine bağlı olan İstanbul'da eğlence ve gezmek için en çok tercih edilen semtlerin başında gelen Galata İstanbul tarihinin en görkemli semtidir. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan 528 yılında inşa edilmiş Galata Kulesi’nin etrafında dönen semt içinde pek çok vintage  mağaza, tasarım ofisi ve lezzet durakları yer alır. Birçok dine ev sahipliği yapan şehirde; sinagoglar ve Rum, Ermeni ve Gürcü kiliseleri mevcuttur.

Üsküdar

İstanbul’un Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Yeri

Bir yanı Ümraniye bir yanı Kadıköy diğer bir yanında ise eşsiz İstanbul Boğazı nereye kafanızı çevireceğinizi bilemeyeceğiniz Üsküdar,  Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden Üsküdar adını Roma döneminin askeri birliklerden olan Scutarii ve buradaki Skutarion Kışlası'ndan geldiği düşüncesi yaygındır. Zamanla Skutarion ismi Üsküdar'a dönüşmüştür. İstanbul'da koruların azımsanmayacak kadar çok yer aldığı ilçelerden biridir Üsküdar. Bu korulardan bazıları; Mihribat, Fethi Paşa Korusu ve Cemile Sultan Korusu'dur.

1
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?