Göz Renginizi Değiştirmek Mümkün!

Sağlık -
Göz Renginizi Değiştirmek Mümkün!

Gözler temelde 4 çeşit renkten oluşur. Bunların tümü birer renk olmasına rağmen, renkli göz dediklerimiz mavi ve yeşildir. Bunların dışında da kahve rengi ve siyah gözler vardır. Zaten genelde de bu dört rengin farklı tonlarında göz renklerine sahibiz. Örneğin benim göz rengim ela dediğimiz, aslında kahverenginin bir tonu olan fakat bazı durumlarda farklı renkte görünen bir renkte. Bazı kişilerde gördüğüm griye dönük renklerde aslında yeşilin çok açık tonları olmaktadır.

Göze Renk Veren Madde Nedir?

Sklera bir bağ dokusudur. Stroması beyazdır, fakat gözün ön kısmında şeffaftır ve bundan dolayı ışığın gözün içine girmesini sağlar. Bu şeffaf skleraya kornea adı verilir. Patolojide kornea şeffaflığını kaybedip göz rengini değiştirebilir ve skleranın rengi gibi beyazlaşma olur. Koroid bol pigment içeren bir damar tabaka dokusudur. Retina ise pigmentli bir epiteldir. İris iki dokudan oluşur. Bunlar koroid ve retinadır. Koroid ön tarafa doğru bakar ve retina arkaya doğru. Bundan dolayı göze rengini veren koroid dokusudur. Koroid ne kadar pigment içerirse gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner (mavi). Bu akşınlığın neden göze kırmızı renk verdiğini açıklar. Akşınlık hastalığında melanosit hücrelerin ürettikleri melanin pigmentleri dışa dökmüyorlar. Böylelikle keratinosit hücreleri melanini alamıyorlar. Bu sitolojik bozukluk pigmentlerin epitelde yayılamamalarına ve dokunun çok açık renge sahip olmasına neden olur. Ama koroid bir damar tabakası olduğu için pigmentlerin renginin yerini kan rengi alır ve koroid, yani göz kırmızı renkte görünür. Hatta bazı fotoğraflarda sağlıklı gözlerin kırmızı olmalarının nedeni kan renginin yansımasıdır.

Bu bana biraz sıkıcı ve konumuzun özü için uzun geldi. Aslında olan şu, hepimizin en az bir kere adını duyduğu gözümüzün retina adında ki bölümü gözün arkasında doğru bakmaktadır. Retinanın hemen önünde ise Koroid isminde bir tabaka bulunmaktadır. Bu Koroid tabakası ise pigmentlerden oluşmaktadır. İşte gözümüzün renkli görünen kısmı bu pigmentlerdir. Bu bölümdeki pigmentler ne kadar çoksa göz o kadar siyah, ne kadar azsa o kadar mavi renk olur. Bunun arasında da diğer renklere sahip olur. Bu yüzdendir ki, açık renk gözlü kişilerin gözleri güneş ışığına karşı daha hassastır.

Lazerle göz rengi değiştirme yöntemi, Avrupa CE ve Amerika FDA onaylı değil. İnsan üzerinde testleri henüz tamamlanmamış bu yöntemi, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği de onaylamıyor.

BU KİŞİLER YAPTIRAMAZ!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay, "Göz rengini değiştirmek mümkün. Fakat herkese uygun olması mümkün değil" dedi. Peki, bu ifade ne demek? Op. Dr. Akçay, iki türlü kalıcı göz rengi yani iris rengini değiştirme işlemi bulunduğunu belirterek, göz rengi değiştirme işlemi hakkında merak edilenleri anlattı.

Op. Dr. Levent Akçay, "Göz rengi değiştirme işleminin birincisi irise lazer yaparak, diğeri yapay iris takarak yapılır. İrise lazer yaparak göz rengini değiştirmek mümkünken hastanın işlem öncesi çok iyi bir muayenesinin yapılması ve göz tetkiklerinin incelenmesi gerekiyor. Göz tansiyonu (glokom), katarakt, üveit gibi mevcut hastalıklar varsa lazerle iris renk değişimi mümkün değildir. Yapılabilir ama hastanın gözünün zarar görme ihtimali yükselir ve böylece de hasta zarar görebilir" şeklinde konuştu.

Lazerle iris rengi değişiminin istenen göz rengini sağlamadığını belirten Op. Dr. Akçay, "Her bireyin göz rengi farklıdır, dolayısıyla lazer uygulandığında iris bir süre sonra farklı bir renge dönüşüyor. Yani hastanın istediği rengin tam olarak olması mümkün değil. Renk kişinin irisine göre değişken oluyor" açıklamasında bulundu.

"LAZER İŞLEMLERİNDE HASTANIN RENK SEÇME ŞANSI YOK" 

"İşlem ile koyu kahve bir göz açık bir tonda başka bir renge dönüşürken, daha açık kahve veya ela olan göz daha farklı bir renge dönüşüyor" diyen Op. Dr. Akçay, sözlerine şöyle devam etti: "Göz renginin daha açık bir renge dönüştüğü kesin ama hastanın renk seçme şansı yok."

İNSAN ÜZERİNDE TESTLERİ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞ!

Op. Dr. Akçay, "İris lazeri ile renk değiştirmede sorun şu; üretilmiş olan cihazlar Avrupa CE ve Amerika FDA onaylı değil. Yani insan üzerinde testleri tamamlanmamış ve henüz onaylanmamış cihazlar. O nedenle ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği onayları yok" dedi.

CERRAHİ İLE İSTENİLEN RENGE ULAŞILABİLİYOR

İkinci kalıcı yöntem ise yapay iris cerrahisi... Cerrahi ile hastanın istediği rengin yapılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Akçay, "Burada da hastanın göz içi çapları, göz uzunluğu, kornea endotel sayısı dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı... Hastada üveit, glokom, retina hastalığı vb. hastalıkların olmaması veya varsa önce onların tedavi edilmesi gerekiyor. Her şey uygunsa hastanın istediği renk tam olarak saptanıp yapay iris, laboratuvarda silikon materyalden üretiliyor. Birkaç ay sonra ameliyat ile göz içine takılabiliyor" diye konuştu.

Yapay iris işleminin ülkemizde 2003 yılından beri sınırlı sayıda cerrah tarafından yapıldığını söyleyen Op. Dr. Akçay, "İyi muayene edilmiş ve tetkikleri normal bulunarak seçilmiş hastalarda başarı oranı yüksektir" diye konuştu.2
1
1
1
1
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?