En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

Galeriler Yaşam -

1. Narsist Ebeveynler

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

En zararlı ebeveynler kendilerini harika ebeveyn olarak görmek gibi narsistik gereksinimi olan ebeveynlerdir. Bu gereksinimden dolayı çocuk yetiştirme konusuna objektif bir şekilde bakamaz ve yetiştirme tarzları konusunda çocuklarının şikayetlerini duymazlar. Çocuklardan bir tanesi davranış sorunları geliştirirse, bu problemi kendi çocuk yetiştirme tarzlarına karşı bir suçlama olarak görürler ve buna tepkileri, “Neden böyle kötü bir çocuğum olacak kadar şanssızım?” düşüncesine sahiptirler.

2. Çocuğuna Fazla Düşkün Ebeveynler

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

Çocuklarının her şeyini düşünürler. Çocuklarının başlarına gelecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem almak isterler. Çocuklarının kendi başlarına karar vermesini istemezler, verecekleri kararların muhakkak yanlış olacağını ve sonradan üzülebileceklerini düşündükleri için sürekli çocuklarını yönlendirme içerisinde olabilirler. Bu durum çocuk da öz güven eksikliğine sebep olabilir. 

3. Her Şeyin En İyisini Bilen Ebeveynler

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

Modernizme yenik düşmüş anne ve babalardır bunlar. Çevresindeki kişilerin tecrübelerini beğenmezler ve çağdışı bulabilirler.  Çocuğa yedirecekleri yemek, okul, duş gibi her türlü eylemiyle ilgili gereğinden fazla araştırma yaparlar ve durum onları daha çok kararsızlığa itebilir.

4. Sorumsuz Anne ve Babalar

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

Herkesin kendi dünyasını oluşturduğu bir ev ortamı içerisinde büyümek zorunda kalan çocuklardır. Herkesin kendine ait bir odası ve yaşamı vardır. Ebeveynlerin çocukları arasında iletişimi çok zayıftır. Bu yüzden çocukları dışarıda arkadaşlarıyla veya sokakta huzuru arama içerisine girerler. 

5. Disiplin Düşkünü Aileler

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

 Bu tarz ebeveynler için, şiddetli dayaklar, karanlık bir banyoya kilitleme ya da günler boyunca çocuğu dışarı çıkarmama gibi teknikleri olağandır. Böyle bir şiddete maruz kalan çocuklarda genel olarak iki farklı tepki gelişebilir, birincisi tamamen içe kapanık, kendine güvensiz ve korkak çocuklar bir diğeri ise gördüğü şiddeti dışarıda başka insanlar üzerinde aynen uygulamaya çalışanlar. 

6. Tek Çocuklu Aileler

En Zararlı 6 Ebeveyn Tipi

Artık ataerkilden çocukerkile evrilmiş ailedir. Çocukların her istediklerini yaparlar, neyin nasıl olacağına karar veren çocuklardır. Her şey tatil, hafta sonu programı çocuğun isteği dâhilinde yapılır. 

5
3
1
1
1
1
1

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?