Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Yaşam Sağlık -

Dünyada 43.000 ‘den fazla farklı örümcek türü bulunur. Bunlardan sadece çok az bir kısmının tehlikeli olduğu söylenmektedir. Bunun nedeni, insanlar ve örümcekler arasındaki boyut farklılıklarından. Örümceklerin zehri küçük hayvanlar üzerinde etkili olabilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Fakat bazı çeşitler var ki, insanlarda deri lezyonları üretebilir veya ölümle sonuçlanacak alerjik reaksiyonlar üretebilir

Bu tehlikeli 7 türü sizin için sıraladık;


1. Huni Ağlı Örümcek (Dipluridae ailesi)

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Bu isim, bu tür örümceklerin huni şeklinde ürettikleri örümcek ağlarından dolayı verilmiştir. Örümcek, ava dokunma fırsatını beklerken huninin dar kısmında bekler. Bu olduğunda, örümcek dışarı fırlar ve huni ağzında böcek avını yakalar. En önemli cins Kuzey Amerika’da Evagrus, Brachythele ve Microhexura, Güney Amerika’da Trechona ve Avustralya’daki Atrax cinsinin zehirli üyeleridir.

Atrax robustus ve A. formidabilis türleri, zehirli ısırıkları yüzünden Avustralya’nın güney ve doğusunda çok korkulan iri, kahverengi hantal örümceklerdir. 1920’lerden beri Sydney bölgesinde bu saldırgan örümceklerin ısırıklarından kaynaklı insan ölümleri kaydedilmiştir. Zehirlenme durumunda ana toksine yönelik bir panzehir geliştirildi ve bu, kurbanlar ısırıldıktan hemen sonra uygulandığında etkili olabilmektedir.

2. Kırmızıdul Örümceği (Latrodectus bishopi)

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Bu listedeki üçüncü dul örümcek, Kırmızıdul veya kırmızı ayaklı dul örümceğidir. Kırmızıdul Örümceği, görünümünü, diğer dul örümceklerden kırmızımsı sefalotoraks ve bacaklar ile kırmızımsı kahverengi ila siyah renkli karın bölgesi ayırt eder. Birçok Kırmızıdul’un, kum saati şeklinde, üçgen şeklinde veya belirsiz olabilecek karnın alt kısmında kırmızı bir iz vardır. Karnın üstü kırmızı veya turuncu renktedir ve her nokta sarı veya beyaz bir çizgiyle çevrilidir. Yetişkin bir dişinin bacak uzunluğu 1.5-2 inç, erkeklerde ise bu boyutun yalnızca üçte biri kadardır.

Örümcekler böceklerle beslenirler ve insanlara saldırgan olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, yumurtalarını korurken veya bir kişinin cildine kıyafet veya ayakkabı ile sıkıştığı zaman ısırabildiği bilinmektedir. Kırmızıdul Örümceği’nin ısırığı, Karadul’a benzer ve benzer semptomlar (ağrı, kramp, bulantı vb.) genellikle ortaya çıkar. Aynı şekilde, Kırmızıdul Örümceği’nin bir ısırığı ile ölüm de nadirdir, çünkü örümcek az miktarda zehir enjekte eder. Çok küçük çocuklar, yaşlılar ve sağlık sorunları olan insanlar Kırmızıdul Örümcek ısırıkları karşısında savunmasızdır.

3. Karadullar (Latrodectus mactans)

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Karadullar, Birleşik Devletler’de her yıl zehir kontrol merkezlerine 2.500’ün üzerinde gelen kurbanlara neden olmaktadır. Latin Amerika ve Batı Hint Adaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’nın bir bölümünde bulunan bir türdür. Kuzey Amerika’daki Latrodectus’un en yaygın üyesi, evlerini ahşap yığınları, oyuklar ya da ağları için destek olarak kullanılan bitkiler gibi çeşitli ortamlarda yapar.

Dişileri parlak siyahtır ve genellikle dairesel yapıdaki karınlarının alt kısmında kırmızımsı ila sarı kum saati tasarımına sahiptir. Bazen tam bir kum saati yerine iki küçük üçgen bulunur. Vücutları yaklaşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğundadır. Erkek, eşleştikten sonra çoğunlukla öldürüldükleri ve yenildikleri (isimleri de buradan gelir) için nadiren görülürler, kadınların yaklaşık dörtte biri büyüklüğündedir. Kum saatinin tasarımına ek olarak, erkek genellikle karnın kenarlarında kırmızı ve beyaz çizgili çiftlere sahiptir.

Cilt üzerinde bir iğne batması gibi hissedilebilen ısırıkları, sıklıkla ciddi kas ağrısı, kramp, bulantı ve diyaframın hafifçe durmasına neden olur ve bu da nefes almayı zorlaştırır. Çoğu kurban, ciddi komplikasyonları olmaksızın iyileşir. Isırmanın çok küçük çocuklar ve yaşlılar için ölümcül olduğu düşünülse de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Karadul örümcekler tarafından ısırıklara atıf yapılmamıştır.

4. Kurt Örümceği (Lycosidae)

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Kurt örümcekleri, dünyada bulunan geniş ve yaygın bir grup olan Lycosidae ailesine aittir. Onlara, avlarını kurt gibi takip etme ve saldırmaları nedeni ile Kurt örümceği denmiştir. Kuzey Amerika’da yaklaşık 125 türü görülürken, Avrupa’da yaklaşık 50 türü var. Kuzey Kutup kısmında çok sayıda türü bulunmaktadır. Çoğu küçükken bile orta büyüklüktedir. En büyük olanlarının 2,5 cm (1 inç) uzunluğunda bir bedeni ve aynı uzunlukta bacakları vardır. Kurt örümceklerinin çoğu koyu kahverengidir ve tüylü bedenleri uzun ve geniş olup sağlam, uzun bacaklara sahiptir. Koşu hızları ile ünlüdürler ve böcekleri barındıran beşeri konutları istila edebilecekleri halde çimen veya taş altında, yaprak veya yaprak çöpünde sıklıkla görülürler. Bazıları girişi çöp ile örtbas ederken, bazıları taret benzeri bir yapı oluşturur. Kurt örümceklerin yumurtaları, dişinin ağızlarına veya ipek üreten organlara tutunan gri bir ipek kese içinde bulunur ve böylece büyük bir top sürükleniyormuş gibi görünür. Kuluçkadan çıktıktan sonra, genç örümcekler birkaç gün boyunca annenin sırtına binerler.

Bu örümcek türü saldırgan olarak değerlendirilmese de, çoğunlukla insanları kendilerini savunmak için ısırır. Kurt örümcekleri zehirlidir, ancak ısırıkları tehlikeli sayılmaz. Bununla birlikte, genel olarak örümcek sokmalarına alerjik olan bazı ısırık kurbanları mide bulantısı, baş dönmesi ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler görülebilir. Örümceğin büyük dişleri ısırık yerinde fiziksel travmaya neden olur. Isırganın kendisi bir arı sokmasıyla benzer şekilde tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, ısırılan alanda kaşınmaya neden olabilir. Bu acılı ısırık, hızlarıyla ve şaşırtıcı görünüşüyle birleşince, bu örümcek türü korkutucu olabilir ve bazı ısırık kurbanları oldukça panik yapabilirler.


5- Sarı Keseli Örümcek

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

ABD'nin Utah eyaletinde Cheiracanthium inclusum türü nekrotik ısırıklarıyla insan sağlığı için tehdit oluşturur. Zehri sitotoksiktir. Isırığın olduğu bölgede derinin ölümüne sebep olur. Erkekler 119 günde, dişiler ise 134 günde cinsel olgunluğa ulaşırlar.[

6- Brezilya Gezgin Örümceği

Dünyanın En Tehlikeli 6 örümceği

Brezilya gezgin örümceği araknofobik kişilerin kabusudur. Büyüktür, kahverengidir, kıllıdır ve evlere girip ayakkabı ve giyeceklerin arasında gezmeyi sever.  Kızdırırsanız, sizi arka arkaya defalarca ısırabilir. Brezilya, Kosta Rika ve Arjantin'de yaşayan bu örümcek yaşayan örümcekler arasında en zehirlisidir.

Her yıl yüzlerce Brezilya Gezgin Örümceği ısırığı haberi gelmektedir ve bu örümceğin zehri bir insanı 2 saat içerisinde öldürebilir. Fakat ölüm oranı yüksek değildir çünkü Brezilya’da bu zehrin panzehri vardır.

2
1
1
1
1
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?