Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Tarih Dünya Mimari -

Westminster, Birleşik Krallık, 1840-1870

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Charles Barry ve Augustus Welby Pugin tarafından tasarlanan muhteşem bir Victorian Tudor Gotik saray, ev sahipliği yaptığı yer ise Thames nehri... Üç heybetli kulesi ve yanındaki Big Ben kulesi ile ihtişamını arttırıyor.

Sri Lanka Jayawardenepura Kottemimar, 1979-1982

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Uzaktan bakıldığında tarihi bir kraliyet kalesi, bir gölün içinde ada olarak görülen Sri Lanka parlamento kompleksinin büyük bir bakır çatısı var.  Sri Lanka Jayawardenepura Kottemimar Parlamento binası Geoffrey Bawa tarafından tasarlanmıştır. Onların büyük ve güçlü kokulu beyaz çiçekleri ile dolu olan ve muhteşem ağaçlar boyunca bir caddesi var.

Ulusal Parlamento Binası, Bangladeş, 1961-1982

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Pakistan İslam Cumhuriyeti tarafından yaptırılan tek bir anıt gibi görünüyor olsa da, tüm güneş ışığı ve gölgeler dahil olmak üzere sekiz bağlantılı bloğu kapsamaktadır. Yapay bir göl, ana binasında yer alan yüce sekizgen meclis odası ile bir yıldızı çağrıştıran bir parabolik çelik çatı ile taçlandırılmış bir mimaridir. Louis Kahn, İskoç kalelerden ve Klasik Avrupa antik kalıntılarından  ilham bulmuştur.

Parlamento Sarayı, Romanya, 1984-1997

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Dünyanın en büyük ve en ağır yapılarından biri olan bu bina Nikolay Çavuşesku ve Petrescu tarafından yönetilen büyük bir mimar grubu tarafından inşa edilmiştir. 1980'lerde Bükreş binasının üzerinde çalışılmaya başlandı. İçinde geniş mermer salonları, Senato binası ve Vekiller Meclisi yanı sıra müzelerin, bir konferans merkezinin ve gizli kaçış tünelleri de bulunmaktadır. 1997 yılında tamamlanmıştır.

İskoç Parlamento Binası, Birleşik Krallık, 1999-2004

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Salisbury Crags ve Arthur'un, Edinburg'un saygıdeğer Old Town binası pahalı ve tartışmalı olarak inşa edildi. 2000 yılında Enric Miralles adında Katalan bir mimar tarafından yapıldı.

Reichstag, Almanya, 1884-1894

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Paul Wallot tarafından neo-barok tarzında tasarlanan ve bu parlamento binası 1894 açılmıştır. Berlin'in Reichstag Weimar Cumhuriyeti kısa bir süre Hitler'in iktidara yükselişi sonra 1933 yılında ateşe verildi [1919-1933]. İngiliz mimar Norman Foster tarafından, 1990'larda restore edilmeden önce, 1960 yılında Federal Almanya Cumhuriyeti'nin ofisleri olarak yenilenmiştir.

Parlamento Binası, Finlandiya, 1926-1931

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Finlandiya  modern demokratik bir ülke modeli. Helsinki meclisi Johan Sigfrid siren tarafından klasik tarzda tasarlanmış bir yapıdır. 1917 yılında, Rusya'dan, bağımsızlığını kazanmış ve  bu güçlü tasarım siyasi iktidarın bir duygusunu temsil etmiştir. Çağdaş,ferah ve pırıl pırıl bir parlamento binası örneğidir.

Tennessee Capitol Building, Amerika Birleşik Devletleri, 1845-1859

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Nashville William Strickland, Yunan İyon tapınağı özellikleri ile inşa edilmiştir. Antik Atina'nın efsanevi demokrasisini hatırlatarak Tennessee Capitol yapılmıştır. 

Büyük Halk Salonu, Çin, 1958-1959

Dünya'da En Beğenilen 9 Hükümet Binası

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 10. yıldönümü için, Komünist Parti  'Büyük Binalar' istediğini söyledi. Bunlardan biri, 1959 yılında yıl dönümü için gönüllüler tarafından 10 ay içinde yapılan  Büyük Halk Salonu'ydu. 

1
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?