Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!

Sağlık -

Kök hücreler, kordon kanı bankacılığı derken şimdi de kaybedilen dişlerin yerine getirilmesini sağlayacak ''diş bankacılığı'' gündemde

Süt dişlerinden alınan kök hücrelerle, dişlerin yeniden çıkması mümkün olacak.

Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!

Diş bankacılığının getireceği yararlar ne olacak?

Özellikle süt dişlerinin özünde bol miktarda kök hücre bulunur. Diş kök hücrelerinin gelecekte başta dişsizlik olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde önemli avantajlar sağlayacağı tahmin ediliyor.

Diş bankacılığı sayesinde, dökülen süt dişlerinden alınarak muhafaza edilen kök hücreler, kaybedilen dişlerin yerlerine ekilerek yeniden diş çıkması sağlanacak.


Diş kök hücrelerinin farkı nedir?

Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!

Kök hücreler, insan vücudundaki tüm hücrelerin gelişimini sağlayan kaynak hücrelerdir. Kök hücrelerin sahip oldukları çoğalma ya da başka hücre çeşitlerine dönüşme özelliği, bilim adamlarını bu hücrelerin yeni kullanım alanlarını keşfetmeye itiyor. Diş kök hücrelerinin, yetişkin kök hücrelerine nazaran tam gelişmemiş ve farklılaşmamış olması sebebiyle çok fazla doku tipi oluşturma potansiyeline sahip olduklarına inanılıyor. Diş kök hücreleri; kemik, kıkırdak, kalp, kas ve sinir hücre ve dokularına dönüşebilme potansiyeline sahip olmaları bakımından da büyük önem taşıyor.


Hangi dişlerden kök hücre elde ediliyor?

Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!

Süt dişleri ve 20 yaş dişlerinden elde edilen kök hücreler dondurularak gelecekte kullanılmak üzere kök hücre ''Diş Bankası''nda saklanabiliyor. Ancak her dişin pulpası olmasına rağmen özellikle üst ön dört ve alt ön dört süt dişi ile 20 yaş dişleri kök hücre canlılığı açısından üstünlük sağlıyor.

Çekilen dişler, bankaya nasıl ulaştırılır?

Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!

Dişler, kök hücrenin canlılığını yitirmemesi için özel solüsyonlu kit içinde diş bankasına ulaştırılır. Kitlerin içinde, çekimden sonra 15 dakika içinde dişin konulması gereken ve oda sıcaklığında 52 saat bekleyebilen solüsyon vardır

Diş bankasının merkezi nerede ve Türkiye’de şubesi var mı? Nasıl saklamamız gerekiyor ?

Dişlerinizi saklayın! Lazım olabilir!


Diş Bankası’nın merkezi, ADB’nin Boston şehrinde. 1995 yılında kordon kanından elde edilen kök hücreleri depolamaya, 2007 yılında da dişlerden alınan kök hücrelerin bankacılığına başladı. Merkezin Türkiye’de Nişantaşı’nda şubesi var.

Dişimizi saklamak için ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle diş çekim tarihi için diş bankasını aramanız gerekiyor. Diş bankasından gelen uzmanlar, çekim bittikten sonra imzalanan sözleşmeyi ve dişin konulacağı kiti diş bankasının Türkiye şubesine getirecektir. Gerekli evrakların oluşturulması sonrasında diş, ABD’deki merkeze gönderilecektir.

Pulpadaki kök hücrelerin yeterli sayıda olduğu ve saklanabildiği bilgisinin gelmesini takip eden altı hafta içerisinde, size özel bir kullanıcı numarasının (ID number) bulunduğu sertifikanız ve beraberinde imzalamış olduğumuz sözleşme, onaylanmış olarak iletilecek. Yaptığınız sözleşme 20 yıl geçerli olacaktır.

Kök hücrelerimizi neden saklamalıyız?

Tıpta kök hücre nakli ile tedavi edilebilen hastalıkların sayısı her geçen gün artıyor. Bu bakımdan, kök hücrelerin saklanması, ailenizin geleceği için adeta paha biçilmez bir sigorta poliçesidir. Kişilerin kendi kök hücrelerini gelecekte mümkün olabilecek tedaviler için alıp saklayabilecekleri çok az durum vardır. Diş kök hücresinin saklanması bu durumlardan biridir. 

0
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?