Diş Bakımında Yapılan Yanlışlar

Sağlık -

''Bol macun sıkın, diş fırçasını ve macunu fırçalamadan önce ıslatın, kanama varsa diş fırçalamayı sonlandırın'' 

Bu cümleleri diş bakımı konusu açıldığında hep duyarız. Toplumun tamamı neredeyse bu diş bakımı hakkında aynı literatüre sahip. Peki doğru bildiklerimiz yanlış olabilir mi ? 

Gelin birlikte göz atalım

Diş uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre halk arasında diş bakımıyla ilgili en sık yapılan yanlışlar:

  • “Günlük iki kez diş fırçaladığımda diş bakımımı yapmış olurum” diye düşünüyorsanız yanlış olduğunu belirtelim. Diş uzmanları günde sadece 2 kez diş fırçalamayı yeterli bulmuyor. Bunlara ek olarak dişlerin iyice temizlenmesi için diş ipi kullanılmalı, diş plakları içinse gün içinde ağız gargarası yapılmalı.
  • Hep o reklamlardaki gibi diş fırçasına bol macun kullanıyoruz ama bu da yanlış bir bilgi. Uzmanlar diş fırçasına sürülen macunun mercimek büyüklüğünde olmasını bile yeterli buluyor. Önemli olan fırçayla dişlerin tamamını güzelce fırçalamak.
  • Dişler kanamaya başladığında diş bakımı yarıda bırakılır diye düşünüyorsanız artık düşünmeyin. Çünkü dişleriniz kanadığı için fırçalamadığınızda dişlerinizde daha fazla iltihap oluşur.
  • Dişleri fırçalarken sert fırçayla fırçalamak daha iyi temizlik sağlar düşüncesiyle diş ve diş etlerinize daha fazla zarar verebilirsiniz. Bu nedenle dişlerinizi orta yumuşaklıktaki bir fırçayla ve bastırmadan fırçalamalısınız.
  • Diş bakımı hakkında bilinen yanlışlardan biri de ağız kokusunun herkeste olduğu ve bunun çözümünün olmadığı. Maalesef ağız kokusu herkeste olan bir şey değil ve ağız kokusu düzenli bir ağız bakımıyla halledilebilir. Rutin bakım yaptığınız halde ağız kokunuz geçmiyorsa diş hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda var.
  • “Diş ağrıları için dişe alkol koyulması iyidir” Bu düşünce diş sağlığı açısından son derece yanlış. Alkol kısa süreliğine diş ağrısını uyuştursa bile daha sonra dişlerde ve diş etlerinde oluşacak sorunlara karşı zemin hazırlar.
  • Çoğu kişi dişi fırçalamadan önce fırçanın ve de macunun ıslatılması gerektiğini düşünür. Ancak diş fırçası ve macun ıslatıldığında diş fırçalama işleminiz yeterli olmuyor. Çünkü ıslanan fırça yumuşadığı için dişteki bakterileri yeterli oranda temizlemiyor.


0
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?