Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Sinema -
Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Bazı filmler vardır, izlerken rahatsız eder insanı. Adı konulmamış bir gizem ortalıkta dolanır, gerçekle kurgu arasında gidip gelen olaylar sürekli cereyan edip durur. İlla korkutması gerekmez, meraka teşvik eder izleyeni. Zehirli gibidir.

İşte o filmlerden 10’nu sizler için derledik. Olabildiğince ‘piyasa’ ya da diğer bir değişle çok bilinenlerden uzak durduk (Blair Cadısı hariç). 6. His neden yok demeyin…

1. Blair Cadısı (1999) The Blair Witch Project IMDb 6.4

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Maryland ormanlarında 1940’larda birçok çocuk ortadan kaybolmuştur. Üç Sinema öğrenciside Blair Witch adıyla bilinen bu efsane hakkında araştırma yapmak için ormana giderler. Yanlarında bir fotoğraf makinası, bir video kamera ve ses kaydedicisi vardır. Her adımda sesi ve görüntüyü kaydederek araştırmaya devam ederler. Günler sonra ormanda kaybolduklarını anlarlar ve ormana ulaşan son güneş ışığı da kaybolup akşam olunca üç öğrenciden bir daha haber alınamaz.

Aradan bir yıl geçmiştir ve ormanda bir çantanın içinde film ve ses kayıtları bulunur. Bu kayıtlar öğrencilere ne olduğunu göstermektedir.

2. Dönüşüm (2009) Ne te retourne pas IMDb 5.9

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Jeanne, evli ve iki çocuk sahibi bir yazardır ve evinde onu tedirgin eden değişiklikler görmeye başlar. Bedeninde de değişiklikler olur. Etrafındaki kimse bunu fark etmez. Ailesi onun bu korkularını dikkate almaz ve daha ziyade üzerinde çalıştığı kitabın yarattığı strese yorarlar. Ancak Jeanne giderek daha derin daha da rahatsız edici şeyler olduğunu farkındadır. Annesinin evindeki bir fotoğraf, onu İtalya’daki bir kadını araştırmaya yönlendirir. Rosa Maria adındaki bir başka kadına dönüşmekte olan Jeanne kimliğinin tuhaf gerçeğini keşfedecektir.

3. Zindan Adası (2010) Shutter Island IMDb 8.1

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Yıl 1954, Soğuk Savaş zirve noktasında, adli polis Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve yeni ortağı Chuck Aule (Mark Ruffalo) çok sayıda cinayet işlemiş zeki bir kadın katilin kaçmanın imkansız olduğu Aschecliffe Hastanesi’ndeki son derece güvenlikli bir odadan esrarengiz bir biçimde kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası’na çağrılırlar. Bu uzak, fırtınaların dövdüğü adada araştırma yapan psikiyatrlar ve tehlikeli psikopat hastalar bulunmaktadır. Ve aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir…

4. Michael (1996) IMDb 5.7

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

İşleri kesat giden tabloid bir gazetenin acar muhabirleri, evinde bir ‘melek’ olduğunu söyleyen bir kadının doğru söyleyip söylemediğini araştırmak için Amerika’nın diğer ucuna giderler ve John Travolta’nın canlandırdığı melek karakteri, Michael ile karşılaşırlar.

5. Yaşamın Kıyısında (1999) Bringing Out the Dead IMDb 6.8

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Gecenin geç saatlerinde New York caddelerinde bir ambulans sirenlerini çala çala ilerlemektedir. Gece vardiyasındaki ambulans görevlileri için ölülerle ya da ölmek üzere olan insanlarla yüzyüze olacakları yeni bir gece daha başlamıştır. Sabaha kadar görev başında olan bu görevliler, en az New York caddelerinden topladıkları ölmüş ya da ölümün eşiğine gelmiş insan bedenleri kadar fırtınaya tutulmuş, yaşamları normal seyrinden çıkmış insanlardır.

6. Şeytan Çıkmazı (1987) Angel Heart IMDb 7.3

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri, özel dedektif Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dahası, aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes vahşice öldürülmektedir. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan Angel, her şeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır.

7. Gitme (2005) Stay IMDb 6.9

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Sam Foster (Ewan McGregor), işine kendini adamış New York’lu bir psikiyatristtir ve 21’inci yaşını doldurduğu gün intihar etmeyi düşünen bir hastasını bu intihardan kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat hastası genç Henry Lethem’in (Ryan Gosling) intiharının ardında gerçek ötesi bir gizem saklıdır. Sam, Henry’nin hayatının derinlerine indikçe kendi bilinçaltında ve daha sonra da gerçek hayatında bazı değişiklikler olur.

8. Kimlik (2003) Identity IMDb 7.3

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. İçlerinde bir limuzin şoförü, bir tele kız, bir katili nakleden bir polis, 80’li yılların bir televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir yer bulmanın getirdiği rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla yerini korkuya bırakır. Çok geçmeden, yaşamak istiyorlarsa, kendilerini bir araya getiren sırrı çözmekten başka çareleri olmadığını anlayacaklardır.

9. Rebecca (1940) IMDb 8.1

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Genç bir kadın aşık olduğu yakışıklı Maxim De Winter’le evlendikten bir süre sonra Maxim’in eski eşi Rebecca’nın birkaç ay önce gizemli bir şekilde ölmüş olduğunu öğrenir ve kocası ile olan ilişkisinin her zaman Rebecca’nın gölgesinde kalacağını farkeder. Film boyunca adı telafuz edilmeyen kadın, aynı zamanda kendisini evin yeni kadını olarak kabul etmek istemeyen hizmetçi Bayan Danvers’in kıskanç ve takıntılı tavırları ile başa çıkmak zorundadır.

10. Gecenin Nefesi (2002) The Mothman Prophecies IMDb 6.5

Birbirinden Gizemli 10 Güzel Film

Saygın bir gazeteci olan John Klein eşi Mary ile birlikte yeni bir ev aldıktan sonra dönüş yolundadır. Arabayı kullanan eşi önünde anlam veremediği bir varlık görür ve kontolü kaybeder. Ciddi şekilde yaralanan Mary birkaç gün sonra hastanede hayata veda eder. Ölmeden önce gördüğü şeyin resimlerini yapmıştır. Aradan iki yıl geçer. Eşinin ölüm acısını hala üzerinden atamayan John bir iş için şehir dışına çıkar ama kendini olması gerektiği yerden 600km uzakta bir kasabada bulur. Burada bayan polis memuru Connie Parker ile tanışan John, çevrede bazı insanların garip sesler duyduğunu ve anlam veremedikleri şeyler gördüğünü öğrenir. Böylece bu olayların eşinin ölümü ile ilgisi olduğunu düşünerek araştırmaya başlar.

Sinefesto
7
5
2
1
1
1
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?