Aşkın Tasavvufi ve Mistik Halleri Bağlamında Film Önerileri

TV -

Bazı filmler aşkı anlatır. Bazıları da aşktan da öte duyguları… Aşkı öyle kutsallaştırırlar ki bu üstün duygu ile yaşama isteği doğar içimizde. Her zaman bahsettiğimiz öykülemenin önemi tam olarak burada baş gösterir. Basit bir aşk hikayesini bile nasıl bu kadar komplike ve katmanlı anlatabilir diye hayran bırakır. Bu katmanlı yapıyı -nazarımca- değerli kılan en önemli unsur tasavvuf ve mistisizmdir. Aşkın tılsımlı ve aşkın bir duygu olduğunu öğretirler. Günümüz dünyasının materyalist ve şekilci dilinden uzak üsluplarıyla gönüllerde taht kuracak bu filmleri izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Klişe kalsa da “mecnun misali” demek yerinde olacaktır bu filmler için... Öyle ki “aşk, zaman, mekan ve insan üstüdür.” cümlelerini kuran filmlerdir bunlar. Bu bağlamı öyküleme ile anlatan üç ayrı coğrafyanın 3 ayrı filminden bahsedeceğiz. Bu liste bir film öneri listesi olduğu için içiniz rahat olsun, herhangi bir spoiler verilmeyecektir. Bu filmlerin ilki Wong Kar-wai imzalı İn The Mood For Love filmidir.

1) İn The Mood For Love

Aşkın Tasavvufi ve Mistik Halleri Bağlamında Film Önerileri

Hong Kong menşeli bu film, 200 yapımıdır. Kimi sinemacılara göre dünyanın en iyi aşk filmi olarak anılmaktadır. Yönetmen Wong Kar-wai bu filminde aşkı öylesine zarif bir dille anlatmıştır ki film bitmeden bir aşk acısı çekmeniz mümkündür.

Hikayesi: Hong Kong’da komşu olan evli bir kadın ile evli bir erkeğin arasındaki çekimi ve ahlaken bu çekime karşı koyma hikayeleri anlatılmaktadır. Aynı zamanlarda aynı apartmana taşınırlar. İkisinin de eşleri yoktur ve tek başlarına taşınmaktadırlar. Zamanla aralarında oluşan garip bağ öğrendikleri bir gerçek sonrasında karşı konulamaz aşka dönüşecektir. Bu gerçek ise eşlerinin onları aldattığı gerçeğidir.

2) Baran

Aşkın Tasavvufi ve Mistik Halleri Bağlamında Film Önerileri

İran menşeli ve Majid Majidi imzalı 2001 yapımı Baran filmi de aşk ile yok olmayı anlatan nadide filmlerdendir. Zaten Majidi diyince tasavvuftan bahsetmemek olmaz. Aşkta kimlikten vazgeçme, mecnun olma halini etkili bir üslup ile aktarmıştır. 

Hikayesi: Afganistan’da çıkan savaş sonrası bir çok mülteci İran’a sığınmıştır. Rahmat’ın ailesi de göç edenler arasındadır. Boğaz tokluğuna amelelik yaparak hayatını idame ettiren Rahmat’ın babası inşaatta kaza geçirir. Rahmat, babasının yerine inşaatta çalışmaya başlar. Latif, inşaatın çaycısıdır. Yaşları yakın olması hasebiyle aralarında görünmez bir yarış vardır. Latif, Rahmat’tan nefret etmektedir. Ta ki bir perde uçuşup o güzeli gösterene kadar...

3) On body And Soul

Aşkın Tasavvufi ve Mistik Halleri Bağlamında Film Önerileri

Macaristan menşeli ve Ildikó Enyedi imzalı film, 2017 yapımıdır. Yazını başında belirttiğim, modern dünyanın materyalizminden uzak, tılsımlı bir hikayeyi konu almaktadır. Makineleşmiş ve tekdüzeleşmiş sevgilere adeta meydan okuyan bir öyküleme ile izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Beden ve ruh ayrımı/birleşimine başarılı bir dille değinmektedir. Giriş planıyla izleyiciyi tavlamayı başaran bir filmdir. 

Hikayesi: Bir mezbaha’nın yöneticisi olan Endre, kendi halinde sakin ve tek düze bir adamdır. Bir gün mezbahaya kalite kontrol denetçisi olarak Maria adında bir kadın gelir. O günden sonra ikisinin de tek düze hayatı bambaşka bir hal alır. Birbirini hiç tanımayan bu iki kişi, mezbahadaki psikoloji soruşturmasının sonucunda her gece rüya aleminde buluştuklarının farkına varırlar…

Hünkar Cengiz

3
1
1
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?