“12 Öfkeli Adam” Filmi Görüntü Kompozisyonları

Yabancı Sinema -

12 Öfkeli Adam filmi çekildiği yıl itibariyle uygulamış olduğu görüntü teknikleriyle ustaca bir iştir

“12 Öfkeli Adam” Filmi Görüntü Kompozisyonları

 Bir çok sinemacının “vurucu anlatımı olan, bir tek mekan film çeksem de hem maliyeti az olsa hem de çatışması yüksek...” diye iç geçirdiği bir yapımdır 12 Öfkeli Adam… Beni de en çok imrendiren yönü görüntülerle kurduğu kompozisyonlarıdır. Görüntülerle öyle vurucu cümleler kuran bir yapımcır ki ben yüzlerce film izledim ama onun gibisinin geldiğini sanmıyorum. Şimdi, öncelikle filmin hikayesinden kısaca bahsedip biraz bu kompozisyonları inceleyelim.


Filmin Hikayesi: Olaylar mahkeme salonunda başlar. 18 yaşındaki bir genç, babasını öldürmekle suçlanmaktadır. Bütün deliller onun suçlu olduğu yönündedir. Duruşma biter ve 12 kişilik jüri heyeti istişare etmek üzere odaya çekilirler. Karar verilmesi için tüm jürinin aynı fikirde olması gerekmektedir. Jüri üyelerinin çoğu çocuğun suçlu olduğuna hükmetmiştir bile. Bir oylama yapılır ve sonuçlar 11(suçlu)-1(suçsuz) şeklinde çıkar ve sonrasında jüri arasında büyük bir tartışma başlar. Kilit noktamız ise “makul şüphe”dir.

Görüntü Kompozisyonları

“12 Öfkeli Adam” Filmi Görüntü Kompozisyonları

Yukarıdaki görüntüde gördüğümüz, istişare heyeti mahkemeden çıkarken zanlı gencin umutsuzca bakışlarıdır. Yönetmen, bu bakışlardan istişare odasına şeffaf bir geçiş ile geçmiştir. Bunun nedeni, görüntü ile kurduğu cümledir; “Bu gencin kaderini birazdan bu odada konuşulacak olanlar belirleyecektir”


İstişare heyeti odaya girdiğinde göze çarpan en önemli unusur ise binadaki her şeyin bozuk olmasıdır. Peki burada sevgili Sidney Lumet(filmin yönetmeni) bize ne anlatmaya çalışmış? Yönetmen diyor ki “adalet sisteminde bazı sıkıntılar var, sorunlar var. Size gösterdiğim bu bina aslında adalet sistemini temsil ediyor.” Aynı zamanda filmin başında hava da çok bunaltıcıdır. Hikayedeki sorunu doğaya da yansıtmıştır yönetmen… Ne zaman ki oylama 6-6  eşitlik kazandı, o zaman rahmet gibi yağmur yağmaya başlar ki bu durum beni hep şaşırtmıştır. Çünkü Amerikalı bir yönetmenin yağmuru böyle bir anlamda kullanması pek alışılmış bir durum değil. Yani yağmur, kar gibi doğa olayları diğer kültürlerde felaket olarak geçerken bizlerin kültüründe rahmet olarak geçmektedir. O yüzden bu metaforik kullanım beni şaşırtsa da hep hoşuma gider :)


Binadaki diğer sorunlar ise zamanla, şüpheler giderildikçe düzelmeye başlar… E bunun da ne anlama geldğini söylemeye gerek yok galiba :)
Hünkar Cengiz

0
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?