Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Galeriler Yaşam Gündem -

Düzenli kitap okumak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek, para biriktirmek gibi alışkanlık gerçekten zor kazanılabilecek davranışlar arasında sayılabilir. Evet evet! Çoğu insanın kazanmak istediği, belki onları edinmek için harekete geçtiği ama genellikle aynı olumsuz sonuçla karşılaştığı alışkanlıklardan bahsediyoruz.

1. Küçük ve Net Hedeflerle Başlayın!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Yeni bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey hedefinizi doğru bir şekilde belirlemektir. Mesela; kendinize “düzenli olarak kitap okuma alışkanlığı kazanacağım” demek yerine; “günde şu kadar sayfa kitap okuyacağım” demelisiniz. Ya da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz diyelim. Bu kadar genel bir hedef belirlemek yerine “artık abur cubur yemeyeceğim, fast fooddan uzak duracağım” gibi daha net ve daha küçük hedefler belirlemelisiniz. Küçük hedefleri tamamladıkça yenilerine geçerek, en sondaki büyük hedefe daha kolay bir şekilde ulaşmış olursunuz.

2. Nedenini Bilin!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Tamam, yeni bir alışkanlık kazanmak istiyorsunuz da acaba bunun nedenini biliyor musunuz? Diyelim ki; spor yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. Peki, bunun altında yatan gerçek neden nedir? Gerçekten daha sağlıklı bir yaşam için mi yoksa etrafınızdaki bütün arkadaşlarınız spor yaptığı için mi? Ekranlarda gördüğünüz o süper modeller gibi bir görünüm kazanmak için mi yoksa sadece havalı göründüğü için mi düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsunuz?


Ne demek istediğimi anladınız, öyle değil mi? Size neden o alışkanlığı kazanmak istediğinizin farkında olmanız gerektiğini söylüyorum. Çünkü altında gerçek bir neden yoksa ya da o alışkanlığı kazanmak sizin için fazla önemli değilse, kuvvetle muhtemel olumsuz sonuçla karşılaşırsınız.

3. Kararınıza Ulaşmak için Yardımcı Ögelerden Faydalanın!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Hayatınıza katmak istediğiniz yeni alışkanlık konusunda başarılı olmak istiyorsanız, yardımcı ögelerden faydalanmayı bilmelisiniz. Daha açık konuşmam gerekirse; istediğiniz alışkanlık hususunda size destek olacak unsurlardan faydalanmalısınız. Mesela; sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. Mutfağa girmeli ve sizi baştan çıkartabilecek tehlikeli yiyecek-içecekleri ortadan kaldırmalısınız. Masanızın üzerini sağlıklı yiyeceklerle süslemeli, yeni ve lezzetli tarifler bulmalısınız. Tüketeceğiniz yiyecekleri özenle hazırlamalı, onları gözünüze hoş görünecek şekilde servis etmelisiniz.

4. Motive Olmayı Öğrenin!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Yeni alışkanlık kazanma sürecinde zorlanacağınız anlar olacaktır. Mesela; o gün spora gitmek işkence gibi gelecek, sağlıklı beslenme fikri sizi çileden çıkartacaktır. Ve büyük ihtimalle böyle anlarda diğer pek çok kişi gibi siz de “aman olmuyor işte, eski düzen devam” demeye yelteneceksiniz. Ama yapmamalısınız. Pes etmeye meylettiğinizi anladığınızda, kendinizi motive etmeyi öğrenmeli, bunun için de size iyi hissettiren şeylere yönelmelisiniz.

5. İşin İçine Birazcık Eğlence Katın!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Yeni bir alışkanlık kazanmanın kolay olmadığını söylemiştim, değil mi? Ama bu demek değil ki o alışkanlığı kazanma sürecini eğlenceli hale getiremezsiniz. Evet, kullanacağınız birkaç küçük tüyoyla yeni alışkanlık kazanma olayını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Mesela; x alışkanlığını kazanmak istiyorsunuz. Böyle bir alışkanlığı hayatına katmak isteyebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla birlikte hareket edebilirsiniz. Fazla kilolarından ve sağlıksız hissettiğinden sürekli yakına arkadaşınızla birbirinize destek olabilir, sağlıklı yaşam alışkanlığını daha kolay kazanabilirsiniz. Uzun lafın kısası; o alışkanlığı kendiniz için eğlenceli hale getirmenin yollarını bulmalısınız.

6. Vazgeçmeyin!

Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak için Yapılması Gereken 6 Şey

Herkesin farklı özellikleri olduğunu düşünün ve çıktığınız yoldan asla vazgeçmeyin. Diyelim ki; arkadaşınız spor yapma alışkanlığını kısa süre içinde kazandı. Aynı anda spora başlamanıza rağmen o birkaç hafta sonra sporun hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini söylüyor. Eğer böyle durumlarla karşılaşırsanız, sakın ola öz güveninizi kaybedip vazgeçmeye falan kalkışmayın. Çünkü herkes aynı değildir.

5
1
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?