Son Yıllarda Sıkça Karşılaştığımız Alzheimer'a Dikkat

Sağlık Yaşam Yemek -

Alzheimer, hafıza, düşünme ve davranış yetilerinde ortaya çıkan bir demans (bunama) türüdür. Genelde semptomlar, yavaş ve hafif şiddette görülmeye başlar ancak zamanla günlük rutinleri dahi etkileyebilecek kadar şiddetlenir. Gelişen teknoloji ve kalitesi artan yaşam şartları, beklenen insan ömründe ciddi bir artışa sebep oldu. Yaşlanabiliyor olmakla beraber ileri yaş rahatsızlıklarıyla karşılaşma oranı da arttı. Maalesef bu hastalığın henüz bir tedavisi yok. Ancak bilim adamları, tedavi edici yöntemler ve belirtileri erken teşhis ederek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak teknikler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Fiziksel Aktivite Yapın

Son Yıllarda Sıkça Karşılaştığımız Alzheimer'a Dikkat

Alzheimer’ı engellemek için yapılabilecek bir şey, fiziksel aktiviteyi artırmaktır. Atalarımız boşuna ‘İşleyen demir pas tutmaz’ dememişler. Egzersiz yapmak, beyne daha fazla kan pompalanmasına sebep olur. Ayrıca eklem koordinasyonu için beyne sürekli sinyal gitmesine sebep olur ki, bu durum beyin hücrelerinin devamlı uyarılarak aktif halde kalması anlamına gelir. 

Tek Ayak Üstünde Durun

Son Yıllarda Sıkça Karşılaştığımız Alzheimer'a Dikkat

 Basit bir egzersiz olarak tariflenebilecek bu yöntemi uygulamaksa çok kolay. Her sabah veya akşam, günde bir kez, sert bir zemin üzerinde çıplak sağ ve sol ayak üzerinde, (gözleriniz kesin tam kapalı) her iki kolunuz yanlara T şeklinde açık, tek ayak üzerinde yaklaşık 30 saniyede 100’e kadar ‘sesli’ sayarak dengede durma eğitimine vücudunuzu ve beyninizi alıştırın. İlk bir hafta sayamamanız çok normal. İlk bir haftadan sonra, 100’e kadar sayarak bu eğitime vücudunuzu alıştırırsanız, ileride kesinlikle Alzheimer konusunda sorun yaşamazsınız. Tedavisi (tam olarak) mümkün olmayan bu hastalıktan korunmanın bir diğer yolu da, beslenme alışkanlıklarınıza yenilerini eklemekten geçiyor. 

Alzheimer Dostu Salata

Son Yıllarda Sıkça Karşılaştığımız Alzheimer'a Dikkat

Bu hastalıkla mücadelede tavsiye edilen besinleri ayrı ayrı almaktansa bir arada tüketmenin daha etkili olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Öz, kolaylıkla hazırlayabileceğiniz lezzetli bir salata tarifi de veriyor. Malzemeler:

Sosu için:

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı sirke

1 çay kaşığı bal

1 tutam toz kırmızı biber

tuz ve karabiber


Salata İçin:

1 demet ıspanak

1 bardak ceviz içi

yarım portakal

yarım greyfurt

2 adet yeşil soğan

Vücudunuzun Yaşlandığını Kontrol Altına Alın

Son Yıllarda Sıkça Karşılaştığımız Alzheimer'a Dikkat

Vücudunuzun ne kadar hızlı yaşlandığını anlamak için evde uygulanan bu basit testler, başlıca üç bölgeyi kapsıyor; kuvvet, denge ve hafıza…

Kuvvet

Test:

10 saniyede 3 kavanoz kapağı açmayı deneyin.


Denge

Test:

Oturun ve bağdaş kurun. Oturduğunuz pozisyondan, ellerinizi kullanmadan kalkmaya çalışın.


 Hafıza

Test:

Çekmeceden almanız gereken 10 eşya sayın. Sonra, çekmeceye doğru gidin ve saydığınız 10 eşyayı alın.

Bu Testleri Neden Yapıyoruz ?

  • Normal bir insan kısa süreli bellekte, 5-9 birimlik sözcük kapasitesine sahiptir. Beynimizse ‘kullan ya da kaybet’ mantığıyla işler. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıpları en çok hareketsizlik ve zihin egzersizi eksikliğinden kaynaklanır.
  • Alt vücut kuvvetiyle birlikte denge, düşme riskini azaltır. Düşme, yaşlanan kadınlarda travmaya bağlı ölümlerin başlıca nedenidir.
  • Kapak açma eylemi, genel kas kuvvetini ölçen basit bir testtir. Kavanoz açma gibi günlük işleri yapmak için yeterli kas gücüne sahip değilseniz bu, hızlı yaşlandığınızın bir göstergesi olabilir.

Dr. Yerebakan
1
0
0
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?