Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Yaşam Acayip -

Zamanınızı verimli kullanmanız ve zamanınızı dolu dolu değerlendirebilmeniz için size birkaç ipucu veriyoruz.


1. Ölü zamanınızı akıllıca kullanın.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Ölü zaman, aktivitelerinizin arasında geçen zamandır. Tren seyahati, sırada beklemek, arkadaşlarınızı beklemek vs...Telefonunuzda oyun oynayarak zamanınızı harcamayın. Defterinize çizim yaparak, yeni bir dil öğrenmeye çalışarak veya kitap okuyarak bu zamanınızı değerlendirin.

2. Reklam izleyerek vakit harcamayın.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Günümüzde reklamlar o kadar çok vakit alıyor ki bir TV programı veya dizi normal süresinin bir buçuk katı kadar sürüyor. Vaktinizi harcamamak için izleyeceklerinizi kiralayın veya satın alın. Reklam izlemeye harcanan vaktinizi daha yararlı şeyler için harcayabilirsiniz.

3. Gün içinde yaptığınız şeyleri not alın ve takip edin.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Bir deney yapın: bir not defteri alın, 2-3 gün boyunca gün içinde yaptığınız şeyleri ve ne kadar zamanınızı aldığını not alın. Günlük hayatınızın detaylı tarifi vaktinizi nereye harcadığınızı gösterecektir. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayacak aktivitelere ne kadar zaman harcadığınızı görünce şaşıracaksınız.

4. Elinizden geldiğince yardım alın.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Özellikle ev işlerinde, yapmanız gerekenleri başkalarına devredin. Mesela eşiniz çöpü çıkarabilir, çocuklarınız da basit görevler üstlenebilir.

5. Gün içinde küçük işlerden kaçınmayın.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

Bazı işleri yapmak 15 dakika bile sürmeyebilir. Yapacaklarınız listesini yapın ve teker teker halledin. E-maillerinizi kontrol edebilir, dolapların tozunu alabilir veya çiçekleri sulayabilirsiniz. Bu küçük işleri her gün yapmak daha büyük hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

6. Çok yorgun hissetmek yerine düzenli olarak dinlenin.

Her şeye Vakit Bulabilmenin 6 Yolu

İdeal olarak, 50 dakika çalıştıktan sonra 10 dakika, haftada 1 gün dinlenmeye ayırmalısınız. Fakat bu size göre değilse, 20 dakikada bir yaptığınız işi değiştirin. Böyle yaptığınızda daha az yorulacaksınız ve daha fazla vaktiniz olacak. Unutmayın: üretkenliğiniz fiziksel enerjinize bağlıdır. Bu yüzden kendinizi dinlenmekten mahrum etmeyin.


brightside.me

5
1
1
0
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?