Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Sağlık Yemek Diyet Sağlık Yemek Diyet -
Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Muharrem ayında olduğumuz bu günlerde en çok duyduğumuz tatlılardan biri de aşure. Çoğu kişinin severek yediği aşurenin tüketimi arttıkça ''bir porsiyon aşure kaç kalori'' soruları da akıllara geliyor. Peki bir porsiyon aşure kaç kalori? Şeker hastaları için şekersiz aşure (diyet aşure) nasıl yapılır? Şekersiz aşure tarifi... İşte soruların cevabı.


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Halk arasında aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayı, bol bol aşure yendiği aylardan biridir. Tabi  tüketim bu kadar artınca hem formuna dikkat etmek isteyenler bir kase aşure kaç kalori demeye başladı.

Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Peki, Severek Yediğimiz Aşurenin Gerçekte Kaç Kalori Olduğunu Biliyor muyuz?


Aşure içerisinde bulunan şeker ve kuru meyvelerden dolayı diğer tüm tatlılar gibi aslında oldukça kalorili bir tatlıdır. 100 gramında 313 kcal bulunmaktadır. Evimizde bulunan orta boy bir kasenin içine yaklaşık olarak 110 gram aşure doldurabiliriz. Bu da orta boy bir kase aşurede 344 kcal olduğunu gösterir.


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Peki Aşurenin İçinden Şekeri Çıkarırsak Bu Durumda Kaç Kalori Olur? 


İşte bu sorunun cevabını hem formuna dikkat etmek isteyenler hem de şeker hastaları merak ediyor.


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Şekersiz Aşure Tatlı Olur mu?


Evet olur. İçindeki ve süslemesinde kullanılan kuru meyvelerden aldığı tat çoğu beslenme uzmanına göre aslında yeterince şeker barındırıyor.


Şekersiz aşure beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin önerdiği bir tatlıdır. Bu şekilde hem aşurenin içindeki besinleri almamızı hem de şekeri yapay yerine doğal kuru meyvelerden almamızı sağlar.  


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Daha Çok Şeker Hastalarının ve Formuna Dikkat Etmek İsteyenlerin Tercihi Olan Diyet Aşure Nasıl Yapılır?


Diyet Aşure Malzemeleri


Yarım kilo aşurelik buğday

1 bardak nohut

1 bardak kuru fasulye

250 gram 4'e bölünmüş kuru kayısı

250 gram 4'e bölünmüş kuru incir

150 gram kuru üzüm

100 gram kuş üzümü


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Diyet Aşure Üzeri İçin Malzemeler


Nar

Tarçın

Ceviz

Fındık


Bir Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Hazırlamış olduğunuz buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohudu akşamdan ıslatın. Ertesi gün nohudun üzerindeki kabuğu rahatça soyabilirsiniz. Böylece piştikten sonra ayrılıp aşurenin içine karışmaz. Daha sonra ıslattığınız malzemeleri ayrı ayrı haşlayın. Sularını süzdükten sonra hepsini bir derin tencereye alıp karıştırın ve kaynatın. Üzerine hazırlamış olduğunuz kuru meyveleri katın. 10 dakika kadar tekrar kaynatın. Kaynattıktan sonra aşureleri kâselere alabilirsiniz. Üzerine süsleme için hazırladığınız malzemeleri dökün ve soğumaya bırakın.

2
2
2
1
0
0
0

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?