Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Yemek En'ler ve İlkler Galeriler -

Zeytin, peynir, çay... Kahvaltıda mümkünse bunlar olsun, yanında da iki lafın belini kıracak hoş sohbet bir arkadaş olsun yeter. Ancak bazı kahvaltılar var ki cebinizden binlerce doların çıkıp gitmesini göze almanız lazım. Dünyanın en pahalı sekiz kahvaltısını sizler için derledik.

1. Geleneksel İngiliz Kahvaltısının En Pahalı Örneği: The Jumeirah Carlton Hotel, Londra (67$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Londra’nın göbeğindeki beş yıldızlı otel The Jumeirah Carlton Hotel’in içindeki Rib Room Bar & Restaurant’ta kahvaltının ederi 39 pound (67$). Geleneksel İngiliz kahvaltısından oluşan menü, bonfile veya bacon, sosis, yumurta ve ızgara sebze ile servis edilen siyah pudingden oluşuyor.


Bu kahvaltı için sabah saat 7 ile 11 arası Jumeirah Carlton Hotel’in zemin katına inmeli, paraları sökülmeli ve otelin sitesinde yazana göre giysilerinizin “smart casual” tanımına uyduğundan emin olmalısınız.

2. Sindrella’nın Fakirhanesinde Kahvaltı: Cinderella’s Castle, Disney World (60$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Sindrella fakirlikten gelip prensesliğe kadar yükselmesiyle bilinse de hanımefendinin Florida Disney World’de bulunan şatosunda kahvaltı etmek fakirlere göre değil. Cindrella’s Castle’da “kraliyet kahvaltısı” yapmak isteyen yetişkinler adam başı 60 doları gözden çıkarmak zorunda. Fiyata tacı, balonu, prenses keki ve cam ayakkabısıyla çocukları eğlendiren majesteleri Sindrella’nın katılımı da dâhil. Çiftler özel bir yemek sırasında cam ayakkabıyla evlilik teklif etmeye kalkarsa fiyatlar da uçuyor haliyle.


Sindrella’nın kalesinde görkemli bir merdivenle çıkılan ziyafet salonunda verilen kahvaltı, pasta aperatiflerinden oluşan bir tabak, karamelli elmalı Fransız tostu veya ıstakoz ya da yengeç krep seçenekleri ve Disney prensesinin konukseverliğini içeriyor.

3. Altın Tozu Serpilmiş Çörekle Yapılan Sandviç: Tangberrys Coffee House, İngiltere (256$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

İngiltere’nin batısında yer alan Tangberrys Coffee House, “Bacon Bling” kahvaltı sandviçinin çıkış yeri. Kahvaltınızda bu sandviçten yemeye niyetlenirseniz 150 pound (256$) ücreti de gözden çıkarmalısınız. Özel cins domuz, trüf, su teresi, safran ve trüf yağında pişirilmiş yumurtadan oluşan bu yemek altın tozu serpilmiş bir çöreğin içinde servis ediliyor. Bu özel ve gösterişli yemeğin uçuk fiyatından gelen gelir ise iki hayır işine gidiyor: Swaziland’da ragbi öğrenen çocuklar yararına kurulan SKRUM vakfına ve gazilerin normal hayata dönmeleri yararına kullanılmak üzere Regular Forces Employment Association’a.


Tangberrys’in sahibi Paul Philips, Daily Mail’e verdiği röportajda, “Her sandviçi hazırlamak 15 dakika sürüyor ve fiyat oldukça pahalı ancak ben hayır işleri için para kaynağı yaratmaya devam edeceğim. Fiyat, sandviçi yapmak için aldığım malzemelerin üç katına denk geliyor. Ancak buna harcadığımız emek düşünüldüğünde fiyatın adil olduğunu düşünüyorum.” demiş.

4. 1000 Dolarlık Omlet: Le Parker Meridien, New York (1000$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Manhattan’da Le Parker Meridien’de yer alan Norma isimli restoranda omlet yemek isterseniz vereceğiniz miktar tam olarak 1000 dolar. “İki yumurtaya 1000 dolar mı?” diyorsanız omletin o kadar da basit bir şekilde hazırlanmadığını ekleyelim ve bu fiyata değer mi onun kararını size bırakalım...


1000 dolarlık omletimiz iki değil altı yumurtayla yapılıyor. Istakoz pençesi de eklenen omletin üzerine bir de 10 gramlık havyar konduruluyor. Norma ziyaretçilerine bir de omletin mikro versiyonunu sunuyor. Bu küçültülmüş lezzet karmasında omletin üzerine yalnızca 1 gram havyar ekleniyor ve fiyatı 100 dolar.


Restoran, “Milyarlarca Dolarlık Istakozlu Omlet” adını verdiği bu yemekten şimdiye dek bir düzine satmış. Bununla birlikte yemeğin 100 dolarlık versiyonu her yıl 50 kadar alıcı buluyormuş.

5. Dünyanın En Pahalı Donut`ı: Krispy Kreme İngiltere (1685$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Listemizde ilerledikçe fiyatları hazmetmek de zorlaşıyor. Sabah kahvaltısında cüzdanınıza ve sinirlerinizin sağlamlığına güveniyorsanız size Krispy Kreme İngiltere’nin Ulusal Donut Haftası’nda meraklısına duyurduğu dünyanın en pahalı `donut`ını takdim edelim. Dom Perignon şampanya jölesi ile doldurulan `donut`ın üstünde 24 karat altın bir yaprak, beyaz çikolatadan yapılmış ve altın tozu serpilmiş çiçekler ve yenilebilen elmas kondurulmuş. Batılıların favori kahvaltısı olan `donut`ın bu pahalı örneğinin ederi tam tamına 1685 dolarmış.


Bu değerli yiyecek, Krispy Kreme’in altın bilet yarışmasında, donut fanatiği Claudine Taylor tarafından kazanılmış. Ödül konusunda son derece heyecanlı olan Taylor, “Donut tam yemelik!” demiş. Krispy Kreme Ulusal Donut Haftası kapsamında ayrıca beyin hasarı bulunan çocuklar yararına The Children’s Trust vakfına 10 bin pound bağışlamış.

6. Avustralya Başbakanı ile Kahvaltı: 57. Federal Konsey Toplantısı (10 bin 300 dolar)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Bu yaz Avustralya başbakanı Tony Abbott ile kahvaltı etmek isteyenlerin, 11 bin Avustralya dolarını (10 bin 300 Amerikan Doları) gözden çıkarmaları gerekiyordu. Teklif, 57. Federal Konsey Toplantısı sırasında geçerliydi.


Kahvaltı yalnızca bir kişi içindi ancak başbakan Abbott ile kahvaltı, senato brifinginde çay ve personel şefleriyle öğle yemeği de fiyata dâhil edilmişti. Yemekler de fiyatı karşılayacak kadar güzel miydi bilinmez ama bu olayın en pahalı kahvaltılar arasına girmeye hak kazandığı kesin.

7. Tiffany’de Lüks Kahvaltı: Breakfast at Tiffany’s ($37,600)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Birkaç yıl önce dünyadaki en pahalı kahvaltı, İngiltere’nin tiyatro bölgesi West End’de Breakfast at Tiffany’s oyununun açılışıyla aynı anda servis edildi. Tiyatroseverler, kahvaltıdan önce Breakfast at Tiffany’s’in ölümsüz karakteri Holly Golightly tarafından Fransız ahududu likörü Chambord ile karşılandı.


Kahvaltı, yenilebilir altın ve mücevherlerle kaplanmış bir kruvasan, Bar le Duchand frenk üzümü reçeli, Kopi Luwak kahve ve şampanya ve Chambord likörü kokteylinden oluşuyordu. Tüm bunlar altın kaplanmış ve gerçek inci ve elmaslarla süslenmiş bir şişeyle servis edildi. Kahvaltının değeri 37 bin 600 dolardı!

8. Bir Kasa Avustralya Mangosu: Brisbane Üretici Pazarları Hayır Organizasyonu (38,400$)

Aklınızı Başınızdan Alacak Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı

Avustralya başbakanı Tony Abbott’ın adı 2010 yılında Brisbane Üretici Pazarları Hayır Organizasyonu’nda bir pahalı kahvaltı vakasına daha karıştı! İlk hasat mangolar 41 bin Avustralya dolarına (38 bin 400 Amerika doları) satıldı. Sam Coco isimli kişi, meyveleri almaya hak kazandı ve meyveleri Mater Çocuk Hastanesi’ne bağışladı.


Birçok çocuk hasta ertesi sabah kahvaltıda dilimi binlerce dolar eden mangolarla bir ziyafet çekmiş olmalı. Bununla birlikte açık arttırmadan elde edilen gelir Diabetes Queensland ve Life Education Queensland kurumlarına bağışlandı. Sam Coco ise bu bağışlar sonrası “Mango Kralı” olarak anılmaya başladı.

2
2
1
1
1
1
1

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?