3.67 Milyon Yaşında Vücudunda Eksik Olmayan İnsan Fosili Bulundu

Bilim ve Teknoloji Acayip Tarih -

20 yıldır devam eden ve son derece yavaş ilerleyen bir kazı çalışması sonrasında, dünyanın en eksiksiz insan fosili keşfedildi. Keşfedilen bu fosile bilim dünyası ‘Küçük Ayak’ adını verdi.

3.67 Milyon Yaşında Vücudunda Eksik Olmayan İnsan Fosili Bulundu

Bugüne kadar eksiksiz olarak keşfedilen en eski insan fosili, bizden en fazla 1.5 milyon yıl önce yaşamış olan Güney Afrika kökenli antik insanlara aitti. Fakat 3.67 milyon yaşındaki bu kadın fosili tarihi değiştirdi.

Ona verilen “Küçük Ayak” isminin nedeni ise, keşfine uzun yıllar önce dört küçük ayak kemiğinin ortaya çıkmasıyla başlanması. Ardından yıllar geçti ve hassas bir kazı sonucunda bir bütün halinde ortaya çıkartıldı.

Witwatersrand Üniversitesinde görevli olan ve çalışmanın mimarlarından Ron Clarke, "Bu, insan kökenleri araştırmaları tarihinde yapılan en dikkate değer fosil bulguları arasında yer alıyor. Böyle önemli bir bulguyu dünyaya duyurmak ayrıcalıktır.” açıklamasında bulundu.

3.67 Milyon Yaşında Vücudunda Eksik Olmayan İnsan Fosili Bulundu

Küçük Ayak, o dönem yaşayan insanların, nasıl bir görünüme sahip oldukları ve fiziksel kabiliyetleri hakkında bilim dünyasını aydınlatacak.

Aslında Küçük Ayak, tam anlamıyla en eski insan fosili değil. Bugün Etiyopya olarak bildiğimiz yerde, 4.4 milyon yaşında Ardi isminde bir fosil de keşfedilmişti. Ancak Küçük Ayak, Ardi’ye göre çok daha eksiksiz ve daha bilgilendirici olabilir.

Yaklaşık 135 santimetrelik boyu olan bu fosil bir kadına ait. Kemiklerinin incelenmesi sonucunda, gençken bir mağaraya düşüp öldüğü anlaşılıyor.

En önemlisi de boyu ve kemik yapısı gereği Afrika’dan dünyaya yayıldığı düşünülen insanların kökeni hakkında engin bilgiler sunacak olması. İlk belirlemelere göre bacaklarının kollarından daha uzun olduğu ve bir maymundan çok modern insana benzediğini ortaya koydu. 

119
31
14
10
7
7
2

comment-vikilist VİKİLİST ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

vikilist-avatar

FACEBOOK ÜYELERİ NE DİYOR?